10 superpotravin se kterými nebudete potřebovat léky!

Není žádná novinka, že jsme, co jíme a strava zásadně ovlivňuje naše zdraví. Čím dál více opouštíme od klasické léčby a snažíme se nalézt rovnováhu v těle pomocí vyváženého jídelníčku.

Základem našeho zdraví je pestrá strava, plná ovoce a zeleniny, která může pomoci s jakýmkoliv onemocněním. Existuje pár potravin, které mají výživných látek velké množství a říká se jim superpotraviny.

Co je superfood

Superfoods neboli superpotraviny obsahují různé živiny v přírodní, nezpracované formě, které jsou pro tělo dobře stravitelné. Pokud je pravidelně zařadíte do svého jídelníčku, nepotřebujete žádné drahé výživové doplňky. Tyto potraviny často pocházejí z tropických oblastí pouští v Africe nebo pralesů Asie a Jižní Ameriky, a musely se adaptovat extrémním podmínkám. Díky tomu v sobě zadržují velké množství živin a pro lidi slouží jako lék. Některé z nich však najdeme i u nás.

Obrázek

1.      Avokádo
Další oblíbenou potravinou indiánů v Jižní Americe je avokádo. U nás již běžně dostupné exotické ovoce obsahuje třetinu doporučené denní dávky vitaminu K a kyseliny listové, má 2x víc draslíku než banán, a vitaminy B6, C, E. Je zdrojem zdravých tuků a pomáhá snižovat cholesterol a hladinu cukru v krvi. Obsahuje také látky, které chrání zrak.
2.      Kokosový olej
Olej získávaný z dužiny zralého kokosu je univerzální zázrak pro studenou i teplou kuchyni. Nejenže se na něm může smažit, protože odolá vysokým teplotám a není tolik tučný, ale výborně chutná a slouží i jako zdravější náhrada másla při pečení. Obsahuje zdravé tuky, které pomáhají jako prevence proti onemocnění srdce. Součástí kokosového oleje je kyselina laurová, která působí jako přírodní antibiotikum proti různým bakteriím. Zároveň je vysoce hydratační a slouží i jako lehký krém na opalování s SPF 6. Mastné kyseliny v oleji zase působí dobře na mozek pacientů s Alzheimerovu chorobou.
3.      Chia semínka
Chia byly potravinou indiánů ve Střední a Jižní Americe, která jim pomáhala přežít během válek. Lehce stravitelná a přitom velmi výživná semínka nyní zažívají u nás boom. Obsahují omega-3 mastné kyseliny, které příznivě působí na srdce a cévy, velké množství vlákniny, vápník, železo, zinek, fosfor, hořčík a různé antioxidanty. Zároveň jsou hydrofilní, takže ve spojení s tekutinou zvětší až 12x svůj objem a vytvoří lehký gel, který čistí trávicí systém a snižuje hladinu cukru v krvi. Je tak vhodný při dietě a pro diabetiky.
4.      Kapusta
I mezi našimi běžnými plodinami se najdou superpotraviny. Tmavě zelená rostlina podobná zelí se v našich podmínkách pěstuje od nepaměti a je doslova nabitá živinami. Obsahuje hodně vlákniny, železo, lutein, vitaminy A,B6, C, K, vápník, železo a další zdraví prospěšné látky. Podporuje imunitu a pomáhá detoxikovat organismus. Navíc se dá připravovat na mnoho způsobů.
5.      Goji - kustovnice čínská
Kustovnice čínská neboli goji je keř, jehož plody jsou od pradávna využívány v tradiční čínské medicíně. Obsahují až 500x víc vitaminu C než pomeranč, vitaminy B, E, esenciální mastné kyseliny a antioxidanty. Působí protizánětlivě a bojují s bakteriemi a plísněmi. Pomáhají při vysokém cholesterolu v krvi a cukrovce.
6.      Vejce
I mezi naprosto běžnými potraviny se najdou ty s přívlastkem super. Vejce obsahuje omega 3-mastné kyseliny a je ideálním zdrojem bílkovin, i pro vegetariány. Podobně jako avokádo díky antioxidantům chrání zrak a vitaminu B podporuje mozkovou činnost.
7.      Chřest

Obrázek

Naše tradiční plodina nejenže je žádanou delikatesou, ale má také výborné účinky na zdraví. Je zdrojem vitaminu K, důležitým pro zdravé kosti, a kyseliny listové, která napomáhá zdravému vývoji plodu u těhotných žen. Je velmi dietní a přitom chutný. Pomáhá čistit játra, tak se hodí i jako potravina při kocovině. Zároveň je jedním z druhů zeleniny, která obsahuje nejméně pesticidů, kvůli tomu pak ale nevydrží příliš dlouho čerstvý.
8.      Mořské řasy
Mořských řas existuje mnoho druhů, my nejčastěji konzumujeme hnědé, například kelp a wakame a zelené, například nori, která je základem pro sushi. Obsahují vitaminy A a C a vápník. Ne ale nijak zásadní množství, známé jsou spíš pro svůj vysoký obsah jódu, kterého máme obecně nedostatek. Jód přispívá ke správné funkci štítné žlázy, jejíž hypo- nebo hyperfunkcí dnes trpí mnoho lidí. Mořské řasy taky pomáhají regulovat ženské hormony a slouží jako prevence rakoviny prsu, neplodnosti a pomáhají bojovat s podceňovaným premenstruačním syndromem, který snižuje kvalitu života mnoha žen
9.      Mandle
Mandle jsou nejvýživnějším druhem ořechů. Obsahují vlákninu, draslík, vápník, vitamin E, hořčík a železo. Pomáhají snižovat cholesterol v krvi a napomáhají srdeční činnosti. Jsou ideální svačinou při zdravém jídelníčku, stačí jich pár a zasytí na několik hodin. Pomáhají zmenšovat tuk okolo pasu.
10.  Banán

Obrázek

Banán je exotická potravina, která dozrává při převozu, tak ji můžeme mít čerstvou i u nás. Je rychlým zdrojem energie, plná vlákniny a bílkovin. Dále osahuje draslík, regulující vysoký krevní tlak, vitamin C a B6. B-vitamin pomáhá při PMS. Není nejdietnějším ovocem, ale přesto se hodí při hubnutí, protože zasytí na delší dobu. Díky tryptofanu, hormonu, který se přemění na serotonin, pomáhá při depresi. Na psychiku působí i proti stresu a na soustředění se, ale zároveň pomáhá uklidnit nervový systém. Vysoký obsah železa zase pomáhá při chudokrevnosti.

Pokud pravidelně do svého jídelníčku zařadíte tyto potraviny, neměly by vám chybět žádné důležité vitaminy a minerály, budete mít lepší zažívání a více energie, a celkově se budete cítit vitálnější. Snažte se je konzumovat v co nejpřirozenější formě, ať v nich uchováte co nejvíce živin.

Marg