100 tipů na hubnutí – správný jídelníček

Touto dobou si užíváme prvního jarního sluníčka, začínáme s pěstováním domácí zeleniny i bylinek a jezdíme na výlety do probouzející se přírody. Ani se nenadějeme, jaro se promění v léto a přijde čas na dny strávené u vody. Nastává doba hubnutí do plavek!  

S hubnutím se se mělo začít co nejdřív, aby tělo mělo dost času zvyknout si na změny, které pro něj připravíte. Mnoho lidí se snaží shodit přebytečná kila pomocí radikálních diet, které slibují rychlý účinek, ve skutečnosti však tělu spíše uškodí. Mnohdy se pak cítíme hůř než před tím. Abychom opravdu zhubli, přitom svůj organismus netrápili, ale naopak ho ještě podpořili, musíte upravit především svůj životní styl

Připravili jsme pro vás sérii článků se stovkou rad a tipů, díky kterým pro vás bude hubnutí hračka. Články budou tematické -  každý díl seriálu bude zaměřen na určitou oblast života, kterou je nutno pozměnit, aby hubnutí bylo úspěšné. Naučíte se, jak si správně sestavit jídelníček na hubnutí, jak by mělo vypadat zdravé stravování,  jaké potraviny jsou vhodné k svačiněi jaký by měl být ideální pitný režim. Protože k zdravému životnímu stylu patří samozřejmě i dostatek přiměřeného pohybu a duševní pohoda, poradíme vám, jak se vhodně hýbat, a to třeba i tehdy, když vás sport příliš nebaví, nebo jak si uspořádat život, abyste byli co nejméně ve stresu. Tyto tipy jsou vhodné nejen pokud chcete zhubnout, ale i když chcete udělat něco pro své zdraví a cítit se lépe.

Sestavení jídelníčku

Správný jídelníček by měl být sestavený tak, aby odpovídat vašim chutím a časovým i finančním možnostem. Zde jsou základná rady a tipy, jak takový jídelníček sestavit.  

Obrázek
  

1./ Zapomeňte na všechny redukční diety, o kterých jste kdy slyšeli. Ve většině případů nejsou ani účinné, ani příliš šetrné k lidskému tělu, po ukončení diety může dokonce nastat tzv. jojo efekt, tedy opětovné nabrání váhy.

2./ Samozřejmě si můžete vybírat některá jídla z dietních jídelníčků, ale nekopírujte ho celý. Konkrétní složení jídelníčku je totiž velmi individuální a musí si ho sestavit každý sám.

3./ Jídelníček si můžete připravovat třeba na týden dopředu nebo ze dne na den, záleží na tom, co vám více vyhovuje. Pokud si ho sestavíte na týden dopředu, nebudete se s tím muset zabývat tak často a potraviny si můžete nakoupit na celý týden najednou. A když si naopak vždy odpoledne nebo večer sednete a naplánujete jídlo na další den, bude váš jídelníček přesnější, protože budete mít větší představu o tom, co budete ten den dělat.

4./ Při sestavování jídelníčku berte v úvahu množství pohybu, které za daný den vykonáte – pokud se budete hýbat méně, naplánujte si méně kalorická jídla, pokud budete aktivně sportovat, můžete si dopřát něco kaloričtějšího.

5./ Není nutné, abyste si složitým způsobem vypočítávali množství kalorií v jednotlivých pokrmech, měli byste ale umět rozpoznat, jestli pokrm odpovídá vaší tělesné aktivitě.

6./ Každé jídlo dne by mělo obsahovat zeleninu nebo ovoce.

7./ V jídelníčku si u každého dne nechte volné místo a jídelníček si vytiskněte. Do prázdných polí na jídelníčku si zapisujte, která jídla vám chutnala a která už si víckrát nepřipravíte. Zaznamenejte si také, jak jste se daný den cítili a jestli na sobě pozorujete nějaké změny.

8./ Když vás při jídle napadne, jak by se jídlo mohlo obměnit, také si to hned zapište. Nikdo přece nechce jíst pořád to samé! Navíc budete mít radost, že se zlepšuje nejen váš zdravotní stav, ale i kulinářské schopnosti a fantazie.

9./ Nevynechejte ani jedno jídlo dne, jíst se má pravidelně.

10./ Celý jídelníček máte pěkně naplánovaný, ale co když dostanete hlad tehdy, kdy zrovna nic jíst nemáte? Hladovění není správné - snězte něco malého a zdravého, např. zeleninu nebo ořechy.

 

Pro plánování a přehled vašeho hubnutí můžete využít náš kalorický deník, a také kalorické hodnoty potravin i přehledné kalorické výdaje při různých aktivitách.