Ajurvéda II. - Zásady správného stravování

V prvním dílu našeho nového seriálu o ajurvédě jsme si představili tři energetické principy zvané dóši, jejichž harmonie je základem fyzického i psychického zdraví. V dnešním pokračování si představíme tělesné typy, které z nauky o dóšách vycházejí, a řekneme si, jak by se osoby s jednotlivými typy měli stravovat.

Ajurvéda rozlišuje tři typy lidí, které jsou specifické jak tělesnou stavbou, tak také povahovými rysy a charakterem. Tyto typy mají stejné názvy jako tři dóši, tedy váta, pitta a kapha, a říkají, která z dóš u člověka převažuje. Pokud známe svůj tělesný typ, můžeme odpovídajícím způsobem upravit svůj životní styl a stravovací návyky, abychom docílili snížení vlivu dóši, která u nás převažuje. Když se nám takto podaří nastolit mezi třemi dóšami harmonii, budeme se cítit mnohem lépe. Svůj tělesný typ si můžeme zjistit pomocí online testů, nejlepších výsledků dosáhneme, pokud vyplníme testy z několika různých zdrojů a výsledky porovnáme. Je třeba mít na paměti, že poměry dóš uvnitř nás se neustále mění v závislosti na ročním období, míře stresu, množství pohybu atd.

Kapha

Lidé, u nichž převažuje dóša kapha, by měli jíst hlavně teplá, lehká a suchá jídla, nejlépe doma vařená. Co se týče tepelné úpravy, vhodnější je pečení, restování a grilování než vaření ve vodě a na pářePředevším v zimě je dobré do jídelníčku zařadit hodně kořeněná, ostrá jídla, naopak vyhýbat se kaphy mají smaženým, tučným a sladkým jídlům. Hlavním jídlem dne by měl být oběd o dvanácté, večeře by měla být lehká a dobře stravitelná. Osoby typu kapha mají sklony k přejídání a také k zadržování tekutin, je tedy třeba hlídat jak příjem energie, tak soli, která zadržování vody podporuje.

Pro vyrovnání dominující dóši kapha je vhodné jíst tyto potraviny: kořenová zelenina, listová zelenina, česnek, houby, brambory, květák, jablka, hrušky, bobulové ovoce, grapefruit, sušené ovoce, rýže basmati, pohanka, drůbeží maso, sojové mléko, kozí mléko, luštěniny, olivový olej (jen v malých dávkách), zázvor.

Váta

Váta je chladná a suchá dóša, vyrovnat ji tedy můžeme teplými a vlhkými jídly, jako jsou polévky nebo dušená jídla. I nápoje by váty měly konzumovat teplé, hodí se ohřáté (a třeba i okořeněné) mléko, bylinkové čaje nebo jen horká voda. Pokrmy je vhodné obohatit máslem, ghí nebo panenským olejem, nejlépe olivovým nebo sezamovým. Jídelníček vát by měl obsahovat slané, kyselé a sladké chutě, to ale neznamená konzumovat sladkosti – sladkým se míní hlavně zralé ovoce. Naopak nedozrálé ovoce je pro tyto osoby nevhodné, stejně jako nápoje s kofeinem, saláty, syrová zelenina a chlazené nápoje.

Potraviny vhodné pro váty: chřest, česnek, červená řepa, okurka, cuketa, batáty, cibule, všechno ovoce kromě brusinek, hrušek, granátového jablka, nezralého a sušeného ovoce, rýže, ovesné kaše, všechny mléčné výrobky, drůbeží maso, mořské plody, cizrna, fazolky mungo, oříšky (hlavně mandle).

Pitta

Osoby s převažující dóšou pitta mohou jíst teplé i studené pokrmy, vhodné je jíst teplé v zimě a studené v létě. Jídla by měla být nahořklá nebo sladká, pikantní a kyselé chutě by měly být zastoupeny poskrovnu. Stejně tak by se pitty měly vyhýbat smaženým a femrentovaným jídlům, sýru, alkoholickým nápojům, vaječným žloutkům a medu. Vhodné pro pitty není ani červené maso a obecně platí, že vegetariánská jídla jsou lepší než masitá. Doporučuje se konzumovat hodně zeleniny, mléka a obilnin. Pro ochucení jídel by měly pitty používat spíše čerstvé bylinky než exotická a především ostrá koření.

Pitty by měly začít jíst více těchto surovin: brokolice, růžičková kapusta, čínské zelí, celer, zelené papriky, listová zelenina, klíčky, dýně, batáty, banán, avokádo, fíky, mango, meloun, ananas (pouze hodně zralý), basmati rýže, ovesné, pšeničné a ječmenné výrobky, máslo, ghí, vejce, mléko, drůbeží maso, krevety, říční ryby, cizrna, červená čočka, mungo fazolky, kokos, dýňová, slunečnicová a lněná semínka.