Alergie na obilniny
Zde nehovoříme o celiakii (což je celoživotní autoimunitní onemocnění s nesnášenlivostí lepku, na rozdíl od ní, alergie na lepek může vymizet), ale o přecitlivělost na různé druhy obilnin a jejich bílkoviny. Tato alergie má podobně jako alergie na mléko nebo vejce vlastnost časem i zcela vymizet. Je potřeba dát si pozor na mouky a výrobky z nich, ale také na celá zrna. Obiloviny jsou složené z mnoha bílkovin, včetně lepku, a na každou může alergik zareagovat.
V 80% případů se nejedná o alergii jen na jeden druh obilí. Je nutné provést testy, zda je alergen součástí ječmene, pšenice, žita, ovsa, rýže atd. Nejvíce alergizující je pšenice, alergie na rýži je vzácná.
V případě alergií na obiloviny je třeba dávat pozor i na potraviny, v nichž bychom jejich přítomnost nečekali – uzeniny, jogurty, kečupy, čokolády, ale i konzervy s rybičkami.
Celiakie – genetické autoimunitní onemocnění, při němž si tělo vytváří protilátky proti vlastním tkáním. Spouštěčem je lepek – gluten, bílkovina přítomná v obilovinách – pšenici, žitu, ječmeni. Pokud se dostane lepek do střeva, dochází k tvorbě autoprotilátek a aktivaci imunitního systému, hlavně T lymfocytů. Následně dochází k rozvoji zánětu střevní sliznice a její destrukci. Pokud se nemoc včas nerozpozná a lepek není vysazen, může se jednat o poškození nevratné. Takto zatížená sliznice pak nevstřebává potřebné živiny. Častými symptomy tedy jsou např. deficity živin, minerálů i vitamínů, což má za následek – anémii, šeroslepost, osteoporózu, sníženou imunitu, únavu aj. U dětí je narušen vývoj z nedostatku nutrientů. Typické jsou průjmy, bolesti břicha, nadýmání, úbytek váhy… zvyšuje se riziko výskytu rakoviny trávicího traktu.
Nejčastější záchyt této nemoci je v dětském věku, ale první projevy se mohou vyskytnout i v dospělém věku.
Celiakie může být tzv. manifestní – projeví se v celé své síle s vypsanými symptomy, může však také probíhat skrytě – latentně, kdy jsou v krvi autoprotilátky, pacient lepek konzumuje, přesto nedojde k poškození střeva, nebo může být bezpříznaková – dochází k poškozování střeva a rozvoji jiných onemocnění a celiakie je diagnostikována náhodně.
Celiakie se diagnostikuje určením autoprotilátek v krvi – proti gliadinu, transglutamináze a endomysiu, pro potvrzení diagnózy je nutné provést střevní biopii. V současné době se provádějí i genetické testy.
Léčbou je doživotní vyloučení lepku z jídelníčku.
I když alergie na obilniny má za následek určitá omezení, nemusí být strava jednotvárná. Nabízíme vám mnoho různých vhodných receptů, z kterých si snadno sestavíte svůj vlastní jídelníček.
Zpět na hlavní článek Potravinové alergie.
Potravinové alergie
• Celiakie |
|
|