Alergie na ořechy, jádra, semena
Mezi alergizující potraviny této skupiny řadíme mandle, vlašské a lískové ořechy, pistácie, para ořechy, makadamové ořechy, arašídy, kešu, kokosové ořechy a piniové oříšky.
Můžeme být alergičtí pouze na jeden druh ořechů, častější je však výskyt přecitlivělosti na více druhů a je doporučováno vyhýbat se raději všem ořechům.
V této kategorii jsou významné arašídy – je popsáno 7 vysoce agresivních alergenů, nejznámějšími jsou vicilin a konglutinin. Nejnebezpečnější jsou při této alergii pražené arašídy. I minimální množství může vyvolat bouřlivou reakci.
Problematická je také sója. Často bývá náhradou za maso u vegetariánů, či je sojové mléko náhradou za živočišné, ale v případě alergie je nutné ji z jídelníčku vyřadit. U sóji je zatím objeveno 15 alergenů, které mohou způsobovat alergické reakce.
U tohoto druhů alergií je častý výskyt tzv. zkřížených alergií – ořech/pyl, např. pyl břízy a alergie na lískové oříšky.
Výskyt alergie na ořechy v populaci vzrůstá. Je to alergie závažná, i malé množství alergenu může vyvolat i život ohrožující reakci a to řádově v několika minutách, 2-4 minuty.
Příznaky, jimiž se alergie projevuje, jsou kožní – stačí kožní kontakt, dotek rtů a vznikne otok, dýchací – rýmy, dušnost, otok dýchacích cest i trávicí obtíže v podobě bolestí břicha, průjmu, včetně anafylaktického šoku.
Při této alergii je třeba mít na paměti, že i některé kosmetické přípravky v sobě obsahují ořechy – kokosové, mandlové krémy, mycí gely aj.
Zároveň myslet na to, že se mohou ve stopových množstvích objevovat ve sladkostech – oplatky, asijských jídlech a nebezpečné jsou i oleje z ořechů připravené.
I když alergie na ořechy má za následek určitá omezení, nemusí být strava jednotvárná. Nabízíme vám mnoho různých vhodných receptů, z kterých si snadno sestavíte svůj vlastní jídelníček.
Zpět na hlavní článek Potravinové alergie.
Potravinové alergie
• Celiakie |
|
|