Alergie na vejce (vaječný bílek)

patří mezi častější potravinové alergie, často bývá přítomna společně s alergií na mléko. Podobně jako ona má tendenci vyhasínat a mizet, a to do cca 3. roku života. Může se však poprvé objevit i u dospělých osob. Je důležité zmínit, že alergeny se nevyskytují jen ve slepičích vejcích, ale ve všech druzích vajec. Je také dobré vědět, že osoby alergické na peří a výměšky ptáků se mohou potýkat po určitou dobu i s alergií na vejce.

Hlavními alergeny bílku jsou ovalbumin, ovomukoid a ovotransferin. Příznaky se objevují po přímém požití vejce – vaječných pokrmů, u některých jedinců je ale nutné vyhnout se i pokrmům, kde bylo vejce použito jako vedlejší surovina – koláče, těstoviny aj. Vaječný bílek např. v cukrářských výrobcích lze nahradit – kypřicím práškem, droždím, bramborovým či kukuřičným škrobem, vajahitem aj.

Existuje i alergie na vaječný žloutek, ale zde jsou alergeny odstraněny tepelnou úpravou. Žloutek tak ztrácí svou alergizující schopnost a nečiní žádné obtíže.

Příznaky bývají podobné jako u ostatních potravinových alergií a maximem potíží v trávicím traktu – zvracení, průjmy, bolesti břicha, vyskytuje se také vyrážka, otoky, dýchací obtíže – rýma, dušnost, otoky jazyk, hrtanu, průdušnice.

I když alergie na vejce má za následek určitá omezení, nemusí být strava jednotvárná. Nabízíme vám mnoho různých vhodných receptů, z kterých si snadno sestavíte svůj vlastní jídelníček.

Zpět na hlavní článek Potravinové alergie.

Potravinové alergie

Alergie na mléko

  Alergie na ryby

Alergie na ořechy

Celiakie


Alergie na obilniny

Alergie na ovoce

Alergie na zeleninu

Alergie na aditiva


Alergie na včelí produkty

Alergie na kukuřici

Alergie na rýži

Alergie na maso


Alergie na živ. želatinu

Alergie na semena

Alergie na koření

Alergie na alkohol