Celiakie a bezlepková dieta
Celiakie je civilizační onemocnění, které se vyskytuje přibližně u 6 procent lidí a dá se předpokládat, že se jejich počet bude zvyšovat.
Co je celiakie a její původ
Celiakie je genetická autoalergická nemoc. Nejčastěji se v současné době diagnostikuje u malých dětí, protože se u nich projevuje výraznějším způsobem. Děti často trpí anémií a na potraviny s lepkem rychle reagují průjmem. Celiakii mají samozřejmě i dospělí, ale u nich se diagnóza stanovuje složitěji a často jsou pak léčeni na jiné nemoci.
Původ celiakie je dán několika faktory. Zřejmě nejdůležitějším je způsob, jakým se mouka vyráběla v minulosti a jakým se vyrábí v současné době. Dříve se obilí mlelo mezi kameny, dnes se v zájmu produktivity a množství používají ocelové válce a zrna se spíše mačkají. Při moderním způsobu mletí dochází k oddělování jednotlivých vrstev obilného zrna a klíček se vymáčkne jako první. Bez klíčku se prodlužuje doba skladovatelnosti mouky, klíčky se navíc můžou opražit a prodávat jako potravinové doplňky. Je to tedy způsob velmi výhodný pro výrobce a obchodníky, ale neuž tak pro zdraví. U klasického původního mletí mezi kameny se mlelo celé zrno a kvalita mouky byla samozřejmě nesrovnatelně z hlediska výživy mnohem vyšší.
V padesátých letech se bílé pečivo a strava z tzv. vymílané mouky staly hlavními potravinami pro západní civilizaci a na ostatní druhy obilí se téměř zapomnělo. Tento způsob stravování se ale stal naší civilizaci osudným a vedl k vzniku a rozvoji mnoha civilizačních chorob. Už ze samotného slova lepek se dá vytušit, co se v našem organismu po jeho požití odehrává. Lepek se postupně usazuje na sliznice zažívacího ústrojí člověka a tím se zmenšuje plocha, kterous e do krve vstřebávají živiny z jídla. Mezi střevní stěnou a lepkem navíc vzniká kyselé prostředí, přemnožují se střevní bakterie a narušuje přirozená regulace střevních stěn a ty do krve propouštějí látky, které by se do ní jinak dostat nemohly.
Celiakie je tedy alergická reakce organismu člověka na lepek, která může mít velmi vážné následky pro zdraví.
Bezlepková dieta
Bezlepková dieta je v podstatě trvalou a nezbytnou částí léčky nebo stabilizace celiakie. V principu se jedná o dietu, kdy pacient nepřijímá v žádné podobě potraviny obsahující lepek - gluten, a to ani ve stopovém minimálním množství. V případě alergie na obilniny je ale samozřejmě nutné lékařsky určit, jaké alergeny v kterých obilinách způsobují vlastní alergii. Jedná se především o pšenici, ječmen, žito, triticale i oves. Lepek neobsahuje rýže nebo kukuřice, ale v mnoha případech už byly zaznamenány i alergie právě například na kukuřici…
Potraviny zakázané při bezlepkové dietě
- mouka žitná, pšeničná, ovesná, špaldová i z ječmene
- chléb a pečivo (i celozrnné) z mouky, obsahující lepek (gluten)
- těstoviny připravované z mouky, která obsahuje gluten (lepek)
- vše, co obsahuje lepek (gluten) – polévky, rostlinné maso, koření, sójová omáčka, škrob, zmrzlina atd.
Vždy je velmi důležité pečlivě prostudovat složení.
Potraviny povolené při bezlepkové dietě
- hrách, čočka, cizrna, fazole
- rýže, kukuřice
- pohanka a Amarant – tzv. pseudoobilnina
Konzumaci všech těchto potravin by ale také mělo předcházet vyšetření na alergie.
Celiakie je nepříjemné onemocnění a v podstatě jedinou možnou prevencí je zdravý životní styl. Při zažívacích potížích, které se objeví vždy především po konzumaci potravin s lepkem, je dobré co nejrychleji navštívit lékaře. Včasným odhalením nemoci se můžeme vyhnout mnoha dalším dlouhou dobu trvajícím zdravotním komplikacím.
I když celiakie má za následek určitá omezení, nemusí být strava jednotvárná. Nabízíme vám mnoho různých vhodných receptů, z kterých si snadno sestavíte svůj vlastní jídelníček.
Zpět na hlavní článek Potravinové alergie.
Potravinové alergie
|
|
|