Chondroprotektiva
Bolestivost kloubů, ztuhlost, omezení rozsahu pohybu i otoky kloubů není problémem jen starších lidí, i u mladších se projevují tyto obtíže. Příčinou bývá zeslabování a degenerace a destrukce kloubní chrupavky, kterou následně nahrazuje kostní hmota, mohou se tvořit různé výrůstky, jež omezují pohyb v kloubu a působí bolest. Nejčastěji jsou postiženy kolenní a kyčelní klouby, ale také meziobratlové ploténky.
Toto zeslabování a rozvoj degenerativních změn je způsobováno nevhodnou stravou, nepřiměřením namáháním kloub – nesprávná a nadměrná pohybová aktivita, nadváha, cukrovka, zranění kloubu aj.
Tyto stavy je možné zpomalit, zastavit, zlepšit i pomocí preparátů pod názvem chondroprotektiva. Tyto látky podporují výživu kloubu, stimulují stavební děje, snižují zánět a tím i bolestivost aj.
Chondroitin sulfát
Chondroitin je látka patřící mezi polysacharidy. Je to tzv. glykosaminoglykan, který je součástí mezibuněčné hmoty chrupavky. V případě degenerativních onemocnění chrupavek a kostí (osteoartróz) se množství této látky v chrupavce snižuje. Při jejím podávání v podobně potravinového doplňku se zjistilo, že je schopný zpomalit postup nemoci, tedy ničení chrupavky, stimuluje syntézu potřebné mezibuněčné hmoty chrupavky a má i protizánětlivý efekt.
Podává se nejčastěji v denní dávce 800mg, účinek se dostavuje přibližně až po měsíci užívání. Je tedy mnohdy vhodné podávat v začátcích větší dávku, až dvojnásobnou.
Např. u osteoartrózy se pak podávají tzv. cykly, kde se přípravky s touto látkou berou opakovaně v průběhu roku (nejčastěji dvakrát do roka) po dobu tří měsíců. Pokud je nemoc aktivní a zhoršuje se, je možné podávat preparáty dlouhodobě, bez přestávek 2-3 roky.
Nežádoucí účinky při léčbě touto látkou jsou mírné, jedná se především o lehké zažívací obtíže, kožní výsevy atd.
Glukosamin
Glukosamin je látka tělu vlastní. Je bazickým derivátem glukózy. Vyskytuje se ve formě sulfátu a hydrochloridu a je schopná příznivě ovlivnit metabolické pochody probíhající v chrupavce včetně meziobratlových plotének. Slouží jako tzv. kloubní výživa u osteoartróz. Má příznivý vliv na zánět v kloubech, snižuje ho, a zmenšuje tak i bolestivost nemocných kloubů, snižuje ztuhlost kloubů a zlepšuje jejich pohyblivost. Zdá se, že dokáže i zabránit ztrátě kloubní chrupavky, zpomalit tak progresi nemoci. Účinek se však projeví až po delší době užívání cca 4-6 týdnech pravidelného užívání. Podobně jako u chondroitinu sulfátu je možné užívat ho v cyklech – braní 2-3 měsíce a 2-3 měsíce pauza, jelikož účinek přetrvává po delší dobu. Doporučená denní dávka glukosamin sulfátu je 1500 mg.
Krom kosterního aparátu ovlivňuje i kvalitu nehtů, vlasů a šlach.
MSM
Methylsulfonylmethan patří mezi organické sloučeniny síry. Nachází se v kolagenních vláknech chrupavek.
Jeho účinky jsou protizánětlivé, pozitivní ovlivňuje bolestivost a mírní otoky, má i antioxidační vlastnosti.
Dá se tedy říci, že podporuje ochranu kloubů u artrotických onemocnění.
Doporučená denní dávka udržovací je 500 až 1000 mg denně.
Želatina
Želatina je velmi jemný a čistý klíh. Vyrábí se vyvařením živočišných vazů, kůží, kostí aj. Jsou to části bohaté na kolagen, který se vařením přeměňuje na glutin – rosolující látku. Je velmi bohatá na aminokyseliny. Je prokázáno, že výrobky obsahující želatinu snižují bolest a zlepšují stav kloubů a jejich výživu, proto se používá také u léčby degenerativních změn na kloubech. Denní dávka: 3x denně 1,3 g.
Kyselina hyaluronová
Tato kyselina je polysacharid. Její přítomnost v kloubu a jeho synoviální kapalině zajišťuje viskozitu a klouzavost, zlepšuje ohebnost, tlumí nárazy, zlepšuje metabolismus buněk chrupavky, zajišťuje i jejich hydrataci. Díky tomu nedochází při pohybu k opotřebování a degradaci chrupavky. Kromě působení na chrupavku výrazně ovlivňuje i kvalitu pokožky. Zachovává její napětí, pružnost a poddajnost a urychluje hojení ran.
Dávkování kyseliny, která je součástí kombinovaných preparátů, je 10 mg/den.
Kolagen
Vyskytuje se převážně v buněčné hmotě kloubních chrupavek a také pokožce. Tvoří 25 až 30 % všech proteinů v těle. Podílí se na dobrém stavu pokožky, vlasů, nehtů a také kloubů.
Molekula kolagenu je tvořena hlavně z aminokyselin glycinu, prolinu, hydroxyprolinu a hydroxylysinu.
Základní jednotka kolagenu se nazývá tropokolagen a je sestaven z dvou řetězců tvořících trojitou spirálu. Tato struktura dává kolagenním vláknům měkkost, ohebnost a vysokou pevnost v tahu. Nejsou však pružná.
Dle složení se rozeznává mnoho typů kolagenu. Typ I je například v pokožce a šlachách, typ II je v chrupavkách, typ V je pak součástí cévních stěn atd.
Byly provedeny studie, které potvrdily, že kolagen je pomocníkem ve snižování bolestí kloubů a zlepšuje jejich pohyblivost, udržuje jejich pevnost a odolnost. Zajišťuje stabilizační pevnost vazivového aparátu a kloubních pouzder, čímž snižuje opotřebení kloubů. Regeneruje a podporuje zdraví chrupavky.
Podává se v dávkách 60 až 500 mikrogramů denně.
Zpět na hlavní článek Výživové doplňky.