Cibule – přírodní lékárna
Cibule má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví, a léčivé vlastnosti jí dokonce zůstávají i po tepelném zpracování. Cibuli využívali k léčení dokonce už ve starém Egyptě a z lidové medicíny se mnoho „receptů“ využívá dodnes.
Cibule je zdravá syrová i tepelně upravená. Více pro zdraví prospěšných látek je v barevných odrůdách, nejvíce používaná bílá cibule jich má nejméně. Cibule obsahuje velké množství vitamínu C, B a E a také karoteny, kyselinu listovou a antioxidační bioflavonoidy. Ve větším množství je v ní také pro lidský organismus důležité železo a zinek, z minerálních prvků ještě síra, fosfor, draslík, hořčík, vápník, sodík, měď a jód. V cibuli jsou i bílkoviny a zdravé cukry. Štiplavost cibule způsobují silice, které mají antibakteriální účinky. Zelené výhonky cibule jsou navíc ještě významným zdrojem vitamínu A.
Díky všem vitamínům, minerálním a dalším látkám má cibule omlazující účinky na buňky, posiluje imunitní systém, podporuje činnost mozku a nervového systému, působí jako antioxidant, posiluje srdce a cévy, podporuje činnost jater, žlučníku i slinivky břišní… Zlepšuje i chuť k jídlu, napomáhá trávení a udržení zdravé mikroflóry.
Cibule v lidovém léčitelství
Léčivé účinky cibule byly známé už v dávné minulosti a velmi se využívala i v lidovém léčitelství. Neoloupané cibule se nechávaly volně v místnostech a likvidovaly zde bacily, čerstvě rozkrojená cibule zase dokáže zabránit otoku po bodnutí hmyzem - na poštípané místo stačí přiložit rozkrojenou půlku cibule. Obklad z nastrouhané cibule pomůže i se začínajícím zánětem pod zubem.
Cibule obsahuje allicin, který je velmi účinný proti chřipce a angíně. V těchto případech se využívá cibule na několik způsobů.
- cibulová šťáva - nakrájená cibule se posype cukrem nebo zalije medem a vzniklá šťáva je nejen vynikající prevencí, ale i při kašli a rýmě
- cibule s tvarohem je výborná pro úlevu od kašle. Do měkkého tvarohu se vmíchá nastrouhaná cibule a směsí se potírá hrudník
- obklad z cibule - na otoky se položí čerstvě rozkrojená cibule, při kašli se kolečka cibule zabalí do látky, ta se nahřeje a přiloží na hruď
- cibulový čaj má sice zvláštní chuť, ale léčí! Příprava je snadná – 2 najemno nakrájené cibule se uvaří doměkka v 3 deci vody, pak se odvar scedí a osladí medem
S cibulí nebudete tloustnout!
Při časté konzumaci cibule budete nejen zdravější, ale dokonce i štíhlejší! Vzhledem k tomu, že cibule mimo jiné podporuje činnost zažívacího systému člověka, zlepšuje se trávení. Látky, které obsahuje, také výrazně ovlivňují hladinu cukru v krvi a omezují vstřebávání tuků i cukrů. Díky cibuli samozřejmě nějaká kila přímo nezmizí, ale také ani třeba při zvýšené konzumaci jídla žádná kila navíc nepřibudou!
Mimo tvorby krevních cukrů cibule snižuje hladinu cholesterolu a zabraňuje vytváření krevních tuků, tím působí jako dobrá prevence proti srdečnímu infarktu a mozkové mrtvici. Každodenní konzumace cibule také zvyšuje hustotu kostí, snižuje riziko zlomenin a prospívá vazům, šlachám a chrupavkám.
Cibule může být prospěšná opravdu každému. Pokud patříte k aktivním lidem, kteří v tomto ročním období využívají svůj volný čas k pobytu v přírodě a sportování, určitě ji velmi oceníte.