Co jíst v zimě?

V zimním období se mnoho lidí cítí bez energie, přežívá ponuré a chladné dny a k tomu ještě bojuje s kašlem, chřipkou a nachlazením. Existuje ale i lepší možnost, jak strávit zimu a dokonce si ji pořádně užít! Stačí dodržet jen několik základních pravidel správné výživy a mimo toho, že vám zima přestane téměř vadit, budete i zdraví.

Vybrat správné potraviny, které je nejlepší konzumovat v zimě, není vůbec nic zázračného. Stačí vycházet například ze zkušeností našich předků, kteří zimu prožívali bez problémů a nepotřebovaly různé vitamíny a doplňky stravy, jak je zvykem dnes. Stačila jen úprava stravy, která byla v minulosti do jisté míry samozřejmá.

Potraviny můžeme rozdělit na ochlazující a zahřívající, podle jejich termického (tepelného) působení na lidský organismus. Mezi ochlazující patří mléčné výrobky, výrobky z bílé mouky, studené nápoje a již zmiňované ovoce a zelenina, které dozrávají v létě. Je to logické, v létě je teplo a živočichové i člověk se chtějí zchladit, a tak jim příroda nabídne chladivé plody. Naopak ovoce a zelenina, které se sklízejí na podzim nebo které je možno dlouhodobě skladovat, tělo zahřívají. Podobný účinek mají také některé druhy koření a samozřejmě všechna teplá jídla.

Obrázek

Teplá má být i snídaně

Jsme zvyklí snídat spíše studená jídla, teplou snídani si většina z nás dopřává jen výjimečně. Někdo se nevyžívá ani v teplých večeřích, a jediným teplým jídlem během dne je oběd. V létě si to můžete dovolit, v zimě však nikoliv. V chladnějším období by se měla snídaně, oběd i večeře skládat z něčeho teplého. Třeba taková ovesná kaše s ovocem nebo i jen se skořicí a medem nás po ránu zahřeje, zpříjemní nám vkročení do mrazivého počasí a ještě k tomu nám pomůže ubránit se nemocem. Na zpracování hřejivých potravin totiž tělo spotřebuje méně energie, kterou potom může využít k něčemu jinému, třeba k boji proti bacilům. Navíc třeba zmíněný med je sám o sobě schopným bojovníkem proti nachlazení a kašli.
Hřejivý den pokračujte obědem, kromě hlavního chodu podávejte i polévky, nejlépe silný vývar nebo luštěninovou polévku. Jako hlavní jídlo podávejte maso nebo tučnější rybu a doplňte to tepelně upravenou zeleninou. Večeře by měla být lehčí, ale také teplá, můžete uvařit třeba zeleninovou krémovou polévku např. červené řepy, dýně nebo hrášku, pokrmy z rýže nebo luštěnin.

Potraviny vhodné na zimu

V zimě vyměňte bílou pšeničnou mouku za jiné druhy a do svého jídelníčku se snažte zařadit co nejvíce pohanky, jahel, ječmene a ovsa. Z těchto druhů obilovin můžete nejen péct, ale můžete je využít i k přípravě kaší. Dále se doporučuje jíst hodně luštěnin. Pokud máte strach z nadýmání, přidejte k nim při vaření trochu saturejky nebo vyzkoušejte luštěniny, které nenadýmají téměř vůbec – červenou čočku, cizrnu nebo fazole mungo. Jak již bylo řečeno, z ovoce a zeleniny jsou vhodné podzimní druhy a druhy, které se dají delší dobu skladovat např. ve sklepě. Zeleninu preferujeme tepelně upravenou, syrová tělo ochlazuje. Můžeme si smlsnout i na oříšcích a sušeném ovoci. Vaříme teplá jídla a polévky, používáme sušené bylinky (nejlépe domácí) a koření, naše tělo zahřejí následující: skořice, hřebíček, badyán, vanilka, bazalka, rozmarýn, oregano, chilli, paprika a pepř.

Pijeme teplé nápoje, především čaje – nejlépe ovocné a bylinné. Dětem můžeme nabídnout horkou čokoládu se šlehačkou, okořeněnou skořicí a vanilkou, dospělí nepohrdnou svařeným vínem, taktéž se „zimním“ kořením. Proti nachlazení je skvělý zázvorový čaj a samozřejmě med, ten ale nedáváme do horkého čaje, nejprve ho necháme trochu vychladnout, jinak bychom zničili cenné látky. Pokud máte chuť vyzkoušet něco nového, uvařte si tzv. zlaté mléko – tradiční indický nápoj nabitý kořením i zdravím.

Lenka Ambrožová