Dieta bez lepku – nebojte se jí!

Čím dál více lidí trpí celiakií nebo alergií na lepek. Lepek neboli gluten je bílkovina, která se nachází v semenech některých druhů obilí a nejvíce ho obsahuje pšenice. Dnešní pšenice se velmi vzdálila té, kterou pěstovali naši předci, a proto mnoha lidem způsobuje problémy.

Bezlepková dieta se často doporučuje i lidem trpícím na ekzém, lupénku a další autoimunitní onemocnění. Pokud přecházíte ze zdravotních důvodů na tuto dietu, nemusíte se ničeho bát. Rozhodně to neznamená, že se musíte vzdát všech oblíbených jídel. Jen si musíte trochu nastudovat, z jakých surovin můžete vařit.

Dieta bez lepku jako životní styl

Lepek z jídelníčku lidé dnes vyřazují i z jiných důvodů. Cítí se unavení, nafouklí, mají různé problémy se zažíváním. Přesto jim lékaři nezjistí žádné onemocnění. Celkem častá v dnešní době je intolerance na lepek, která se těžko diagnostikuje. Na rozdíl od alergie na lepek příznaky nejsou okamžité po požití lepku. Někdo prostě cítí, že jim mouka nedělá dobře a rozhodne se ji vysadit. Pak si pochvaluje, jak se celkově cítí lépe. Neznamená to ale, že můžete jíst cokoliv kromě lepku, musíte si vybírat kvalitní potraviny jako při každé dietě.  Hlídejte si také složení hotových výrobků, často se lepek skrývá tam, kde byste ho nečekali. Lékaři ale od bezlepkové diety, pokud není potřeba, odrazují.

„Gluten-free“ celebrity

I mezi celebritami se najdou některé s onemocněním vyřazující lepek z jejich stravy. Herečky Jana Krausová nebo Miluše Bittnerová trpí celiakií a nyní se věnují osvětě, aby se Češi testovali na tuto nebezpečnou nemoc. Kontroverzní zpěvačka Miley Cyrus zase zázračně zhubla díky své alergii na lepek a laktózu, kdy vyřadila z jídelníčku mouku a mléčné výrobky. Některé celebrity, posedlé svoji váhou ale tuto dietu zvolily, i když nemusí ze zdravotních důvodů. Victoria Beckham vděčí za svou dětskou velikost také tím, že se vyhýbá lepku. Několik let už ho nejí i propagátorka makrobiotické stravy, britská herečka Gwyneth Paltrow.

Čím lepek nahradit

Co se týče pečiva, můžete ho buď vyřadit úplně, nebo si vybírat bezlepkové, které seženete ve zdravých výživách. Také si můžete upéct vlastní. Jako přílohu si pak vybírejte přirozeně bezlepkové potraviny, jako brambory, rýži, luštěniny a zeleninu. Existují i bezlepkové obilniny – pohanka, jáhly, amarant nebo quinoa (merlík).  Můžete si připravit vlastní pizzu, palačinky, dort a spoustu dalších dobrot v úpravě bez lepku.

Bezlepkové pečivo

Pokud se nechcete pečiva úplně vzdát, můžete si zkusit upéct vlastní. Na trhu jsou k dostání různé druhy mouk neobsahujících lepek. Vyzkoušejte rýžovou, bramborovou, kukuřičnou, tapiokovou, amarantovou, sójovou a další varianty. Nenechte se odradit vyšší cenou, bude vám stačit menší množství než u klasické mouky.

Bezlepkové recepty

Jáhlová kaše na sladko

Suroviny

2 polévkové lžíce moučkového cukru
300 g jáhel - loupaného prosa
200 g švestkového kompotu
800 ml  polotučného mléka
200 ml  33% smetany (šlehačky)
1 špetka soli

Postup

Jáhly důkladně propereme ve studené vodě. Slijeme je a spaříme horkou vodou. Scezené jáhly zalijeme mlékem, osolíme a přivedeme k varu. Vaříme pod pokličkou asi 30 minut. Jáhly musí být měkké, trochu kašovité a tekutina se musí odpařit. Osladíme dle chuti, posypeme skořicovým cukrem a ozdobíme půlkami kompotovaných švestek. Můžeme přidat šlehačku.

Obrázek

Kuře na kari

Suroviny

1 ks cibule
2 kávové lžičky citronové šťávy
2 stroužky česneku
3 kávové lžičky kari koření
600 g kuřecích prsou
4 polévková lžíce mandlí
3 polévkové lžíce čerstvého másla
1 špetka černého mletého pepře
2 dl 12% smetany (konzumní)
1 špetka soli
2 dl drůbežího vývaru  

Postup

Kuřecí prsa omyjeme, osušíme a přes vlákna nakrájíme na malé kousky. Cibuli a česnek oloupeme a nadrobno nakrájíme. Mandle spaříme horkou vodou, oloupeme a nakrájíme na plátky. V pánvi bez oleje plátky mandlí za stálého míchání opražíme, až mají zlatohnědou barvu. Pak pánev odstavíme z ohně. V druhé větší pánvi rozehřejeme lžíci másla a prudce na něm za stálého míchání ze všech stran opečeme nakrájené maso. Opečené měkké maso z pánve vyjmeme a dáme stranou. Do pánve přidáme zbylé máslo a necháme na něm zesklovatět cibuli a česnek. Pak přilijeme vývar a smetanu, ochutíme kari kořením, pepřem, solí a citrónovou šťávou. Za častého míchání omáčku vaříme přibližně 15 minut, až zhoustne. Do omáčky vrátíme kuřecí maso, prohřejeme ho a podáváme posypané opraženými mandlovými lupínky.