Domácí rostlinná mléka

Stále více lidí zcela nebo alespoň částečně nahrazuje běžné kravské mléko rostlinnými nápoji, a to buď kvůli veganskému stylu života, alergii na laktózu, kvůli obsahu zdraví prospěšných látek, anebo jednoduše proto, že je to „in“. Regály obchodů jsou plné nejrůznějších rostlinných mlék, kdekoho ale může odradit jejich cena. Naučte se je raději vyrábět sami doma!

Na českém trhu jsou k dostání mléka sójová, mandlová, rýžová, ovesná, lískooříšková, kešu a kokosová, a to jak neochucená, tak s různými příchutěmi, mezi nimiž jednoznačně vítězí čokoláda. Tato rostlinná mléka jsou plnohodnotnou náhradou za kravské mléko – můžete je popíjet, připravovat z nich shaky, smoothies a jiné nápoje, přidávat je do těst, používat je k přípravě pudinku atd. Jen s výrobou sýrů, jogurtů a jiných mléčných výrobků je to složitější, v tomto případě se totiž rostlinná mléka chovají rozdílně.

Proč vyrábět rostlinná mléka doma?

Hlavní důvod, proč namísto kupovaných rostlinných nápojů vyrábět domácí, je ekonomický. Cena rostlinných mlék v obchodě se v závislosti na druhu a značce pohybuje zpravidla mezi 60 a 80 korunami za litr. Domácí výroba vás může stát i méně než polovinu, např. rýžové nebo ovesné mléko třeba jen čtvrtinu. Navíc můžete využít vlašské nebo lískové ořechy, které se vám (nebo někomu blízkému) urodí na zahradě.

Další nespornou výhodou domácí výroby mlék je získání kontroly nad použitými surovinami. Pokud to považujete za důležité, můžete používat výhradně bio potraviny, anebo třeba nakupovat bezobalově (jelikož se domácí rostlinná mléka v základní verzi skládají jen z ořechů nebo semínek a vody, mohou být opravdu zero waste). Vámi vyrobené mléko si navíc můžete dosladit a ochutit podle vaší chuti.

Ačkoliv se rostlinné nápoje v obchodech prezentují jako velice zdravá, i ony pro zajištění delší doby trvanlivosti obsahují konzervační látky. Váš domácí nápoj je obsahovat nebude – což ale ovšem znamená také to, že ho musíte uchovávat v lednici a spotřebovat nejdéle do týdne. To ale určitě nebude problém, pravděpodobnější je, že zanedlouho budete vyrábět další dávku.

Z čeho lze vyrobit rostlinný nápoj?

Rostlinné nápoje je možné vyrobit ze všech druhů ořechů a semínek, které se běžně konzumují, a také z některých obilovin. Zde je seznam potravin, které můžete k výrobě mléka využít:

  • mandle

  • lískové ořechy

  • vlašské ořechy

  • kešu ořechy

  • kokos

  • makadamové ořechy

  • piniové ořechy

  • para ořechy

  • slunečnicová semínka

  • dýňová semínka

  • lněná semínka

  • sezamová semínka

  • ovesné vločky (nebo jakékoliv jiné vločky)

  • rýže

  • quinoa

Suroviny můžete samozřejmě dle libosti míchat. Dále potřebujete už jen vodu, nejlépe převařenou nebo filtrovanou, není to ale podmínka. Takto získáte základní rostlinné mléko, které můžete ještě osladit (medem, datlemi, sirupem) a/nebo dochutit (kakaem, skořicí, matcha čajem, vanilkovým extraktem, ovocem).

Obrázek

Postup výroby

Potřebujeme:

  • 1 hrnek ořechů, semínek nebo obilovin (viz. seznam výše)

  • 2 hrnky + 4 hrnky vody

  • podle chuti něco na oslazení a/nebo dochucení

Odměřené ořechy, semínka nebo obiloviny vsypeme do mísy a zalijeme 2 hrnky vody. Zakryjeme látkovou nebo papírovou utěrkou a necháme stát 10 až 16 hodin. Po uplynutí této doby ořechy, semínka nebo obiloviny přecedíme a vodu vylijeme. Suroviny propláchneme a vložíme do mixéru, přilijeme 4 hrnky vody a mixujeme cca 2 až 3 minuty, dokud nevznikne bílá krémová tekutina. Nyní můžeme přidat sladidla a ochucovadla a znovu promixovat dohladka. Směs scedíme přes plátýnko, pomleté oříšky, semínka nebo obiloviny vymačkáme a zcezenou tekutinu přelijeme nejlépe do skleněné lahve. Tento rostlinný nápoj uchováváme v lednici a spotřebujeme nejdéle do týdne.

Proč se voda z namáčení vylévá?

Možná jste se při čtení receptu pozastavili nad tím, proč se suroviny nemixují s vodou, ve které se namáčely., nýbrž s vodou čerstvou. Nejprve si vysvětleme, proč se ořechy, semínka a obiloviny namáčejí. Jednak se tím změkčí, je tedy jednodušší je rozmixovat a výsledný nápoj je krémovější, především se ale namáčení provádí pro zlepšení nutričních hodnot rostlinného mléka. Uvedené potraviny totiž, stejně jako luštěniny, obsahují kyselinu fytovou a inhibitory enzymů. Tyto látky výrazně snižují schopnost vstřebáni minerálů a dalších prospěšných látek do organismu. Ořechy a semínka jsou sice nutričně velmi hodnotná, ale kvůli kyselině fytové a inhibitorům enzymů jsou naše těla schopná využít jen velmi malou část látek, které se v těchto potravinách nachází. Při jejich delším namočení přejdou inhibitory a kyselina fytová do vody, čímž se značně zvýší využitelnost látek v oříšcích a semínkách. A právě proto, že jsou teď tzv. antinutrienty obsaženy ve vodě, nechceme tuto vodu použít. Vylijeme ji tedy a suroviny rozmixujeme společně s čerstvou vodou, aby výsledný nápoj žádné nechtěné látky neobsahoval.

A co s tím, co zbyde?

I se sebevýkonnějším mixérem vám po výrobě rostlinného mléka zbydou najemno rozmixované oříšky, semínka nebo obiloviny. I když jsou jen vedlejším produktem, jakýmsi odpadem, rozhodně je nevyhazujte. Stále ještě obsahují spoustu chuti i zdraví prospěšných látek. Můžete je rozprostřít na čisté plátno, usušit a uchovávat v uzavíratelné nádobě, anebo je využít hned, neusušené. Rozmixované suroviny se skvěle hodí do nejrůznějších těst – přidejte je do muffinů, dortů, koláčů, lívanců, palačinek i chlebů a slaného pečiva. Zbytky po výrobě mandlového mléka vybízejí k výrobě makronek. Rozmixované oříšky také můžete zpracovat na griliáš a použít k posypání zmrzlinových pohárů, palačinek a jiných dezertů.

Obrázek

Domácí griliáš

  • rozmixované ořechy zbylé po výrobě jedné dávky rostlinného mléka

  • 10 lžic krupicového cukru

  • 4 lžíce vody

Ořechy vsypeme do rozehřáté pánve, za stálého míchání je vysušíme a opražíme. Přisypeme cukr, promícháme, a až začne zlátnout, přilijeme vodu. Dáváme přitom dobrý pozor, karamel při styku s vodou nepříjemně bublá a prská. Směs dobře promícháme, a až bude mít karamel medovou barvu, vylijeme ho do pekáčku vyloženého pečicím papírem. Necháme ztuhnout a pak paličkou na maso rozbijeme karamel s ořechy na malé kousky.