Fotbal, tenis, kolečkové brusle, cyklistika a další letní sporty pro hubnutí

Léto se nezadržitelně blíží, do plavek už alespoň trochu postavu určitě máte a teď třeba přemýšlíte, při jakých letních sportech by to šlo ještě vylepšit. Připravili jsme pro vás přehled nejoblíbenějších sportů na léto i s tím, co od nich můžete očekávat.

Léto je – samozřejmě pokud právě neprší - ideální doba na venkovní pohybové a sportovní aktivity, při kterých se navíc dají spálit i nějaké kalorie, posílit svaly i klouby a zformovat postava. Můžete jen tak chodit pěšky, běhat, jezdit na kole nebo in-line bruslích, plavat, hrát tenis… Pro odvážnější je „v nabídce“ třeba jízda na vodních lyžích nebo horolezectví, a pokud vás už nebude bavit polehávání na pláži, můžete si zahrát beach volejbal nebo fotbal, případně házet frisbee. Možností je opravdu víc než hodně.

Každý sport má samozřejmě nějaké pro a proti. V našem přehledu se dočtete nejen kolik spálíte kalorií ale i jaké budou jeho celkové pozitivní a případně negativní účinky na vaše tělo.

Cyklistika

Na kole se dá jezdit téměř všude a pokud hledáte nějakou inspiraci na delší výlet, určitě ji najdete například na ČT Sport v pořadu Cyklotoulky.  Jízdu na kole zvládne v pohodě každý, celkově si zvýšíte svoji fyzickou kondici i „vyvětráte“ hlavu. Při jízdě na kole dodržujte pitný režim a i když pro dospělé není povinná, vezměte si cyklistickou přilbu.

Účinky: Posilujete především spodní část těla, nezatěžujete klouby ani šlachy a třeba na rozdíl od běhání určitě zvládnete jezdit delší dobu a tak spálíte víc kalorií a zvýšíte pravděpodobnost, že zhubnete.

Mnozí se cyklistice vyhýbají v domnění, že jim zesílí stehna. Není to pravda. Především ženy nemají fyziologické dispozice k nárůstu svalů a tak se jim na kole svaly na nohách pouze zpevní. Pokud budete jezdit maximálně čtyřikrát týdně a spíš rekreační rychlostí, pak nárůst svalů na stehnech nehrozí ani mužům.

Kalorie: Za hodinu se spálí přibližně 680 kcal – záleží to na vaší váze a intenzitě jízdy.

Obrázek

Běhání

Běh je ideální sport na hubnutí. Pokud jste dlouho neběhali nebo s běháním začínáte, střídejte nejdříve běh s rychlou chůzí a tu postupně omezujte. Tento sport není vhodný pro obézní a také pro lidi s nějakým onemocněním srdce. Mimo investice do dobrých bot vás pak už nic nestojí.

Účinky: Při běhání se poměrně dobře hubne, posilují se hlavně nohy, ale trpí klouby i šlachy a právě proto je potřeba mít kvalitní obuv. Přizpůsobit musíte i oblečení – není pravda, že čím víc toho na sebe oblečete, tím víc zhubnete – budete se totiž pouze nepříjemně potit a z těla dostanete jen vodu.

Kalorie: Při rychlosti 8 kilometrů v hodině – tedy asi dvojnásobné rychlosti chůze – spálíte 720 kcal za hodinu.

Kolečkové brusle

Jízdu na kolečkových bruslích zvládne při troše šikovnosti také opravdu každý a tak na In-line bruslích už dávno nejezdí jen mladí lidé, ale poměrně často na nich uvidíte i ženy a pány v nejlepších letech. Pro začátek zvolte jednoduchý rovný terén, ideálně hladkou asfaltovou cestu bez nějakých prudších sjezdů a větších zatáček. Investujte do chráničů loktů, kolen a dlaní a nezapomeňte ani na přilbu – stačí ta, kterou používáte pro cyklistiku.

Účinky: Jízda na kolečkových bruslích posiluje především dolní končetiny a hýždě, ale při správné technice i horní polovinu těla. In-line bruslení zároveň velmi prospívá kardiovaskulárnímu systému.

Kalorie: Za hodinu mírně rychlého bruslení spálíte přibližně 400 kcal. Pokud budete jezdit opravdu rychle a intenzivně, spálíte stejné množství kalorií jako při běhání, nebudete ale tolik zatěžovat klouby.

Obrázek

Tenis

Tenis už také není sportem jen pro pár vyvolených, kurtů na pronájem za rozumnou cenu je dostatek a pokud nemáte vlastní, můžete si za pár desítek korun půjčit i rakety a míčky.

Účinky: Tenis, podobně jako populární squash nebo badminton, je sport, kdy se musíte často zastavit a zase rozběhnout a při častém hraní pak trpí klouby. Není to tedy sport vhodný pro l.idi s větší nadváhou a problémy s pohybovým aparátem. Při hraní tenisu se posilují především svaly na rukách a nohách a srdeční činnost, zároveň se rozvíjí koordinace pohybu, postřeh a rychlost.

Kalorie: Podle odborníků se v průměru za hodinu spálí přibližně 500 kcal, ale záleží to na stylu hry – je totiž velký rozdíl, zda na kutru jen stojíte a nebo jestli se snažíte hrát každý míček…

Plavání

Plavání je jeden z nejvíce oblíbených letních sportů, který je vhodný vlastně pro každého. Při plavání se nezatěžují klouby a pro mnoho starších nebo zdravotně postižených je v podstatě jednou z mála možností aktivního pohybu.

Účinky: Při plavání se posilují téměř všechny skupiny svalů na rukách, nohách, zádech, hýždích i hrudníku a také srdeční činnost. Nesmíte ale plavat s hlavou vztyčenou nad hladinou, abyste příliš zatěžovali krční páteř.

Kalorie: Při plavání se spálí minimálně 480 kcal za hodinu, mnohem víc pak při plavání kraulem nebo motýlkem. 

Volejbal na pláži

Plážový volejbal nemusíte hrát jen u moře – i u nás je dostatek pískových kurtů. Rekreačně se může hrát v týmech od dvou do čtyřech lidí. Při hře je pro tělo důležitý postoj, ve kterém byste měli být v mírném podřepu. Při přijímání i odpalování míče mějte prsty mírně od sebe a pokrčené. Podávat můžete horem i spodem podle toho, jak vám to vyhovuje.

Účinky: Protáhnete si a posílíte svalové skupiny celého těla, nejvíce v jeho horní polovině, ale i na nohách a hýždích.. Posílíte i vazy a šlachy na nohách, a protože se hraje na písku, klouby netrpí. Písek dokonale tlumí všechny dopady a tak se nic nestane ani meziobratlovým destičkám páteře. Nestabilní povrch, na kterém se  beach volejbal, je ideální pro chodidla.

Kalorie: Plážový volejbal je fyzicky poměrně náročný a za hodinu hry spálíte přibližně 720 kcal.

Fotbal v písku

Plážový fotbal je v poslední době stále víc oblíbený, ale protože je to hra poměrně nová, seznámíme vás s ní podrobněji. Hraje se na hřišti o rozměrech 26 až 28 x 35 až 37 metrů, povrch je stejně jako u beach volejbalu pískový. Branka má rozměry 5,5 x 2,2 metru. Tým v poli se skládá z brankáře a 4 hráčů. Utkání se hraje na tři třetiny po 12 minutách a hraje se samozřejmě na boso. Utkání nesmí končit remízou, pokud je po základní hrací době nerozhodné, prodlužuje se o tři minuty s pravidlem tzv. zlatého gólu a pak případně následují penalty s pravidlem „rychlé smrti“.  Rozhodčí má mimo žluté karty k napomenutí a červené k vyloučení do konce utkání k dispozici ještě kartu modrou pro vyloučení na dvě minuty.

Fotbal v písku je fyzicky namáhavější a technicky obtížnější než na trávě nebo v hale při sálové kopané. V písku se méně přihrává, velmi často se kope směrem na branku soupeře a to i ze vzduchu.

Účinky: Plážový fotbal protáhne a posílí svaly na celém těle, především ale samozřejmě na nohách. Je také vynikající pro chodidla. Protože se hraje v měkkém písku, nedochází k žádnému nadměrnému zatěžování kloubů a šlach, při dopadu nehrozí ani žádná poranění jako u běžného fotbalu na trávě nebo v hale.

Kalorie: Hrát fotbal v písku je fyzicky náročnější než mnoho jiných letních sportů a tak při něm můžete spálit až 900 kcal za hodinu.