Fresh, který vás spolehlivě osvěží!
V horkých dnech zcela jistě dodá vyčerpanému organismu potřebnou dávku vitamínů a dalších důležitých látek a tím i energii fresh. Jeho příprava je rychlá a jednoduchá, potřebujete vlastně jen ovoce, zeleninu a ideálně ještě odšťavovač. Pokud tento přístroj nemáte, pak použijte mixér a udělejte si v poslední době stále víc populární smoothies.
Proti ovoci, které konzumujeme vcelku, se z čerstvých ovocných šťáv vitamíny, minerální látky, enzymy a další zdraví prospěšné látky do organismu vstřebávají mnohem rychleji a samozřejmě i ve větším množství. V horkých dnech tělo dostane i „osvěžující energii“.
Fresh
Na zdraví prospěšné účinky ovocných šťáv přišel na začátku 20. století v USA Norman W. Walker, když si pitím osobně připravených fresh nápojů sám vyléčil jaterní cirhózu. Už v roce 1910 v kalifornském Long Beach otevřel první fresh bar dokonce i s donáškovou službou a pak už se věnoval jen ovoci, zelenině a mnoha dalším ingrediencím. Velké množství receptů na různé zdravotní problémy, které se používají dodnes, pochází právě od něj a mimo ně vymyslel, sestavil a použil i první přístroj na odšťavňování Norwalk.
Smoothies
Čistě ovocné a zeleninové fresh nápoje se později staly základem smoothies, do kterých se přidávají i různé další ingredience. K doplnění bílkovin se používá například bílý jogurt i mléko, do nápojů se přidávají i ořechy, semínka, vločky, med… K přípravě smoothies není potřeba odšťavovač, stačí na to jednoduchý mixér.
První smoothies začaly v USA nabízet obchody se zdravou výživou v 30. letech minulého století. Ve 40. letech byly v kuchařce pro mixéry Waring Blendor zveřejněny i první recepty. V 70. letech minulého století otevřel své provozovny řetězec Smoothie King, který má dnes v celém světě víc než 600 poboček.
Domácí výroba fresh nápojů
Pro domácí výrobu fresh nápoje potřebujete ovoce nebo zeleninu podle vaší chuti a odšťavňovač nebo alespoň jednoduchý ruční lis. Míchané domácí džusy je nejlepší připravovat jen z vyzkoušených kombinací, džusy z jednoho druhu ovoce mohou mít dokonce i zajímavé zdravotní účinky.
-
Pomeranč pomáhá proti únavě a nechutenství, upravuje hladinu cholesterolu
-
Jablko pročišťuje játra a zažívací ústrojí
-
Meloun čistí krev a posiluje tvorbu červených krvinek
-
Banán zmírňuje stres a deprese
-
Mango zlepšuje paměť
-
Papája celkově pročistí organismus
Nápoje z exotického ovoce musíte připravovat z opravdu kvalitních a čerstvých plodů.
Ovoce vám pomůže i při hubnutí a udržení štíhlé linie do plavek – nejlepší jsou jahody, grapefruity, ananas, papája, hrušky a červený vodní meloun.
Fresh může být jen z jednoho druhu ovoce nebo zeleniny, chutné jsou i míchané nápoje – zde je několik velmi zdravých kombinací
-
pomeranč a jablko
-
pomeranč, jablko a mrkev
-
jablko, mrkev a limetka
-
červená řepa a jablko
Ovocné a zeleninové šťávy
-
obsahují mnoho důležitých vitamínů a minerálních látek
-
jsou velkým zdrojem přírodní vlákniny
-
podporují činnost trávicího systému
-
mají pozitivní vliv na imunitu člověka
-
chrání organismus proti různým onemocněním
-
pomáhají snižovat množství cholesterolu v krvi
-
vyrovnávají hladinu cukru v krvi
Nejlepší fresh
Fresh si můžete připravit ráno a nastartovat tak svůj organismus, během dne pak freshem doplníte potřebnou energii. Zde je několik receptů různých chutí.
Příprava je jednoduchá – uvedené suroviny podle jejich druhu očistíte, oloupete, oškrábete, omyjete studenou vodou…a pak je nakrájíte na menší kousky a vložíte do odšťavňovače…
Červený zázrak - zelí a okurka
Zelí obsahuje velmi mnoho pro organismus prospěšných látek. Čerstvá šťáva ze zelí má vynikající účinky na pročištění organismu a především jater.
Suroviny
-
½ středně velké hlávky červeného zelí
-
1 oloupaná okurka
-
2 hrušky
-
1 citron bez kůry
-
2 cm čerstvého oloupaného zázvoru
Oranžový detox - grep a mrkev
Kurkuma má společně se zázvorem velké detoxikační a protizánětlivé účinky. O obsahu vitamínů a dalších látek v grepu, mrkvi a jablku vás asi není potřeba přesvědčovat.
Suroviny
-
2 grepy bez kůry
-
5 oškrábaných mrkví
-
1 jablko
-
2 cm čerstvého oloupaného zázvoru ½
-
½ lžičky kurkumy
Antioxidační bomba - červená řepa a jablko
V červené řepě je barvivo beranin, které má velké antioxidační účinky, významně podporuje činnost jater a také zabraňuje kornatění tepen.
Suroviny
-
2 středně velké červené řepy
-
2 jablka
-
1 pomeranč bez kůry
-
1 velká oškrábaná mrkev
-
2 stonky řapíkatého celeru
Ranní zázrak – pomeranče a jablka
Pomeranče, jablka a citrony jsou bez pochyb zdravé ovoce. Skořice v nápoji působí pozitivně na metabolismus, zlepšuje vstřebávání výživných látek i spalování tuků a má antioxidační účinky.
Suroviny
-
3 pomeranče bez kůry
-
2 jablka
-
1 citron bez kůry
-
½ lžičky skořice
Pokud se nechcete přípravou fresh nápojů zabývat nebo nemáte odšťavovač, můžete si je objednat i s dovozem.
Na závěr přidáme ještě recept na vynikající smoothie
Zelená pro zdraví – kiwi a špenát
Kiwi je velmi velkým zdrojem vitamínu C i minerálních látek – především draslíku a hořčíku, obsahuje i mnoho antioxidantů. Konzumace kiwi se doporučuje pro celkovou prevenci a zvýšené fyzické i psychické námaze.
Čerstvé listy špenátu obsahují velmi mnoho vitamínů B, C, E a K, železo a vápník. Chlorofyl, který špenátu dodává zelenou barvu, má významné regenerační, protizánětlivé i hojivé účinky.
Suroviny
-
4 kiwi
-
250 gramů listů špenátu
-
150 gramů bílého jogurtu
-
50 gramů ovesných vloček
-
15 gramů medu
-
podle chuti čerstvá máta
Postup
Ovesné vločky namočíte alespoň na 10 minut do vlažné vody – můžete použít i mléko. Kiwi oloupete a společně se všemi ostatními ingrediencemi je v mixéru rozmixujete.
V případě, že je smoothie hustý ho naředíte ledovou vodou, případně přidáte kostky ledu.