Hubnutí bez hladovění. To je středomořská dieta
S dietou, kterou by doporučovali i kvalitní výživoví poradci, se setkáte jen málokdy. Přesto i takové existují. Jednou z nich je středomořská dieta. Není to dieta v pravém slova smyslu, spíš se jedná o celkově zdravý životní styl. A co potěší nejvíce – při této dietě se nehladoví.
Důvodem, proč je středomořská dieta tak oblíbená i mezi odborníky, je fakt, že jejím primárním cílem není hubnutí. To je spíše vedlejším účinkem – ale velmi příjemným.
Lehká a výživná strava
Hlavním smyslem středomořské diety je zdraví a dlouhověkost, což jsou faktory typické pro obyvatele Středozemí. Ti totiž na rozdíl od většiny Čechů dávají před smaženými a tučnými jídly přednost lehké, ale zároveň výživné stravě. A právě to je základním pravidlem středomořské diety.
Nemyslete si ale, že do sebe budete muset cpát hromady zdravých pokrmů, které vám ani nebudou chutnat. Naopak. Vybraná zdravá jídla jsou totiž nejen lehká a snadno stravitelná, ale také vynikající. Budete se po nich cítit dobře a určitě se do nich nebudete muset nutit. Zároveň nebudete muset dodržovat žádný přesný harmonogram či jídelníček.
Jezte častěji, ale menší porce
Mezi základní kameny středomořské diety patří potraviny, které obsahují nízké procento živočišných tuků a velké množství vlákniny. Především jde o ovoce a zeleninu, chřest, artyčoky, ryby a drůbeží maso. Velké procento vaší stravy tak budou tvořit saláty, které si ale můžete vylepšit – přidejte do nich ořechy, mandle či olivy. V žádném případě je však nezalévejte kalorickými zálivkami, mnohem vhodnější je olivový olej.
Pravidla středomořské diety můžete přizpůsobit svým chutím a potřebám. Důležité však je, abyste se nepřejídali, dávali si menší porce – ale častěji. Na každém talíři by vždy polovinu měla tvořit (nejlépe lokální) zelenina, čtvrtinu ryby nebo maso kvůli dostatečnému přísunu bílkovin a čtvrtinu příloha se sacharidy.
Ryby a vajíčka jsou základ
Ryby jezte třikrát týdně, a pokud je to možné, kupujte si čerstvé, mražené z hypermarketů nejsou tak vhodné. Každý týden také jezte až čtyři celá vejce a celozrnné potraviny. Obsahují totiž spoustu vlákniny, ale i minerální látky a vitamíny.
Další nezbytnou součástí je správný pitný režim. Nevhodnější je chlazená voda s citronem, po vzoru obyvatelů Středomoří si ale můžete dopřávat i víno – pokud to s ním nebudete přehánět. Muži si mohou k jídlu dát dvě skleničky červeného, ženy jednu. Nejen, že červené víno podporuje metabolismus tuků, zároveň snižuje riziko výskytu kardiovaskulárních chorob – a to podle některých výzkumů až o 45 procent.
Na která jídla budete muset zapomenout
Z jídelníčku vyřaďte olej, margarín, sádlo a máslo a místo nich používejte extra panenský olej. Vynechejte také tučná a smažená jídla, sůl, uzeniny, alkohol, sladké limonády a sladkosti. Pokud se bez sladkého neobejdete, dejte přednost ovoci – kromě banánů, ty jsou totiž hodně kalorické.
Omezte tučné mléčné výrobky a vepřové a hovězí maso – to si dejte maximálně jednou za dva měsíce. Jako koření používejte pouze čerstvé bylinky.
Výhody středomořské diety
-
jídelníček je pestrý a chutný
-
podporuje hubnutí
-
není potřeba hladovět
-
vybrané potraviny jsou kvalitní a lehce stravitelné
-
přijímá se velké množství vitamínu, minerálů a nenasycených mastných kyselin
-
příprava jídel je velmi snadná a rychlá
-
dochází ke snížení hladiny cholesterolu v krvi
-
snižuje se riziko výskytu rakoviny, infarktu, trombózy a cévní mozkové příhody
Nevýhody středomořské diety
-
kvalitní suroviny bývají poměrně drahé
-
v zimě bývá problém sehnat čerstvé lokální ovoce a zeleninu
Ale pozor! Aby se u vás projevily všechny výhody středomořské diety a neobjevovala se žádná zdravotní rizika, musíte dietu dodržovat poctivě, ne si jen vybírat, co se vám hodí. Pokud si třeba těstoviny dáte s kalorickou smetanovou omáčkou, nebude to právě ideální. Zapomínat byste neměli ani na pravidelný pohyb. Obyvatelé Středomoří se často vydávají na dlouhé procházky na čerstvém vzduchu. Nechte se od nich inspirovat.