Hubnutí před Vánocemi
Ideální váhu nemá většina lidí a téměř každý by s ní chtěl něco udělat. Základem hubnutí je jídlo – přesněji co kdy jíte… Blíží se Vánoce, období, kdy kila přibývají rychleji, než kdy jindy. Uspořádejte si včas svůj jídelníček.
Spatný životní styl, nedostatek pohybu a případně i genetické vlohy jsou základní příčiny, proč mnozí lidé mají nadváhu a nejsou pak ani v dobré fyzické a duševní kondici. Hubnutí je velmi často poměrně náročné a mnozí na ně rezignují, když se rychle nedostaví očekávané výsledky. Důvod, proč váha neklesla, i když méně jedli a víc se hýbali, může být i ve výběru potravin a době jejich konzumace.
Pokud jste se rozhodli se svojí váhou alespoň něco málo udělat vzhledem k blížícím se Vánocům, zaměřte se i na svůj jídelníček.
Snídaně je základ hubnutí
Snídaně je nejdůležitější jídlo dne a mnozí ji právě proto v době, kdy se snaží zhubnout, vynechávají. To je ale velká chyba! Metabolismus je právě po ránu potřeba nastartovat a dát tak organismu najevo, že nemusí šetřit energií. Snídat – a to i v období hubnutí – bychom měli maximálně do hodiny od probuzení. Čím později se nasnídáme, tím delší bude doba, než tělo začne spalovat kalorie. Důležitou součástí snídaně jsou i nápoje. Ideální je čerstvý džus, kávu nechte až na pozdější dobu.
Čas k dílu, čas k jídlu…
Metabolismus nejlépe a stabilně funguje, když doba mezi jednotlivými jídly – tedy snídaní, dopolední svačinou, obědem, odpolední svačinou a večeří – není delší než tři hodiny. Pokud nastane okamžik, kdy tělo během dne bude mít menší příjem kalorií, metabolismus se okamžitě zpomalí a zvýší se chuť k jídlu. Pravidelný přísun potravin také udržuje v krvi stále přibližně stejnou hladinu cukru, která je pro správné fungování metabolismu důležitá.
Při hubnutí mnozí lidé také vynechávají večerní jídlo, protože se domnívají, že tělo přes noc ukládá kalorie. Ani to není tak úplně správné. Je prokázáno, že lidé, kteří večeří maximálně v půl osmé večer zhubnou a navíc mají druhý den ráno víc energie. Metabolismus se totiž začíná zpomalovat kolem čtvrté hodiny odpoledne a nejméně funguje v době spánku. Pozdní noční jídlo už je pak samozřejmě chyba.
Přesný časový rozvrh ani složení stravy pro zaručené, rychlé, účinné a snadné zhubnutí vám nikdo neřekne. Několik základních rad ale existuje!
-
Snídejte! Snídaně by měla být bohatá na vitamíny, kalorie i nápoje. Když se důkladně a v klidu nasnídáte, budete mít během dne mnohem menší chuť k jídlu.
-
Nejvíce kalorická a objemná jídla konzumujte okolo poledne, večer už jezte jen jídla lehčí a snadno stravitelná. Poslední jídlo by mělo být nejpozději v půl osmé.
-
Udržujte přísun a výdej kalorií v rovnováze, v době hubnutí může být příjem i o něco nižší. Vše si sami snadno spočítáte na kalorické kalkulačce a dalších našich jednoduchých pomůckách Důležitý je i pohyb, samotná změna ve stravovacích návycích nestačí.
Jídelníček na hubnutí
Blížící se Vánoce a s nimi zvýšená konzumace všech možných lahůdek je noční můrou většiny lidí, kteří trpí nadváhou nebo jsou k zvýšení své váhy náchylní. Někteří se dokonce třeba už měsíce před vánočním obdobím snaží zhubnout, aby si na Vánoce mohli dopřávat. To ale není vůbec nutné, pokud do svého jídelníčku zařadíte správné potraviny.
Vhodné jsou například luštěniny – čočka, hrách, fazole nebo cizrna. Všechny mají velký obsah bílkovin, proteinů i vlákniny, je v nich mnoho sacharidů a minerálních látek – tedy vše, co lidský organismus pro správnou funkci potřebuje, zároveň zasytí a omezí tak pocit hladu a potřebu jíst víc, než je nutné. Dají se připravit na mnoho způsobů a v podstatě se tak nikdy nepřejí.
Jedinečné, a to nejen v předvánočním období, jsou mandle. Obsahují minerály, hořčík, bílkoviny a další látky, díky kterým regulují hladinu cukru v krvi a navíc snižují množství cholesterolu. Mandle se dají průběžně jíst celý den, je to vlastně „zdravé mlsání“, kterým snadno zaženete třeba i chuť na něco sladkého.
Mezi potraviny, které usnadňují hubnutí, patří třeba i brambory – samozřejmě ne v podobě smažených hranolků nebo bramboráku. Vynikající jsou i polévky, ideálně zeleninové a masové vývary, které zasytí a zároveň tělu dodají dostatek tekutin a minerálních látek. Nemusíte se zříkat ani jogurtů, ale dejte si opravdu jen ty kvalitní s nižším obsahem tuku a cukru, ale vyšším obsahem bílkovin. Takový je například řecký jogurt.
Pokud budete důkladně snídat a pak během dne jíst v pravidelném časovém intervalu, vylepšíte svůj jídelníček o některé „hubnoucí potraviny“ a budete se hýbat, nemusíte se vánočních kalorií vůbec obávat.
Všechna tato pravidla můžete samozřejmě dodržovat i po Vánocích, a pak s největší pravděpodobností nebudete muset držet ani takzvanou jarní dietu do plavek…
Zdeněk Urban