Jak si vybrat správné cereálie?

Ještě donedávna byly cereálie považovány za jednu z nejzdravějších typů snídaní. Bohužel od dob, kdy se poprvé objevily ve formě „obyčejných“ musli na bázi ovesných vloček, se jejich složení i dopady na zdraví dramaticky změnily. Většina výrobců se snaží podřídit obecnému vkusu a čím dál tím líbivější chutí lákat spotřebitele k opakovanému nákupu. Zatímco skutečně přínosné cereální výrobky mají povětšinou nenápadný obal, výrobky cílené na dětskou populaci hýří všemi barvami a kýčovitými postavičkami z kreslených seriálů.

Uvnitř krabice se však skrývá nálož cukru, soli, vysoká energetická hodnota, vysoký glykemický index a minimum vlákniny. Hranice mezi původně zdravými cereáliemi a obyčejnými sladkostmi se tak pomalu stírají.

Které parametry bychom tedy měli sledovat při výběru vhodných cereálních výrobků?       

Energetické hodnota

Cereálie jsou potraviny ze své podstaty značně koncentrované, sacharidového typu, to znamená, že většinu jejich energetické hodnoty musí tvořit sacharidy, tuků a bílkovin je v nich naopak málo.

Ani sebelepší cereálie (bez přidaného cukru) nemůžou mít energetickou hodnotu nižší než 1200 kJ/100 g, tato hodnota je ovšem výjimečná, většina z nich má více než 1400 kJ/100g. Je to dáno relativně nízkým množstvím vody a přítomností komplexních sacharidů. Energetickou hodnotu může snížit jen vláknina, je-li přítomna ve velkém množství. Zvyšují ji naopak cukr, ořechy, kousky čokolády, nejrůznější polevy, jimiž jsou někdy cereální lupínky „vylepšeny“. Obecně tedy platí, že čím méně technologických zásahů, tím lépe.

Energetická hodnota cereálií se může pohybovat v rozmezí od 1220 kJ do 2060 kJ

Glykemický index (GI) cereálií

Čím nižší glykemický index, tím lépe. Potravina s nižším GI zasytí na delší dobu, preference potravin s nižším GI je součástí prevence vzniku diabetu a obezity.

 

V rámci výrobků dostupných na našem trhu známe například tyto hodnoty (potravina může mít GI maximálně 100) :

 

Chocapic GI                                                          84

Cheerios                                                                 74

Corn flakes                                                              81

Musli z ovesných vloček (podle výrobce a podle obsahu cukru)     40 - 66 

Nejnižší GI z cereálií prodávaných ve světě mají All bran (Kellogs)  GI 30

Obsah tuku ve výrobcích

Pro někoho je možná překvapením, že müsli  mají vyšší obsah tuku než ostatní cereálie. Je to dáno obsahem tuku, jejichž jsou ovesné vločky přirozeným zdrojem. Jedná se však o kvalitní tuk s množstvím nenasycených mastných kyselin. Množství tuku pak dále zvyšuje přídavek ořechů,  polevy nebo čokoládových kousků.

Problematika vlákniny

Cereální výrobky jsou prezentovány jako významný zdroj vlákniny. Jenže aby mohly být považovány za dobrý zdroj vlákniny, muselo by být v jedné porci vlákniny alespoň 2,5 gramu, tedy deset procent denní doporučené dávky. Takový požadavek splňují většinou jen výrobky, jejichž hlavní složkou jsou ovesné vločky. Na vlákninu chudé jsou kukuřičné lupínky.

Obsah soli v cereáliích

Naše spotřeba soli by neměla v ideálním případě přesahovat 6 až 8 gramů za den. Zdravý selský rozum říká, že snídaně (obzvláště je-li sladká), by měla obsahovat méně soli než ostatní jídla. Naprostá většina testovaných cereálií tomu odpovídá. Až na výjimky. Vysoký obsah soli mívají kukuřičné lupínky (corn flakes). Nepochopitelně vysoký je ale obsah soli například u dětských cereálií Nestlé Cini minis (1,31 g/100g).

Jsou cereálie vhodné v dětském jídelníčku? 

Děti mají cereálie rády proto, že je znají z reklam, oslovují je i nejrůznější obrázky, soutěže a hry. Rodiče by si však měli uvědomit, že není dobré, aby děti tyto snídaně měly pravidelně. Celozrnný chléb, nebo i klasický obyčejný chléb se sýrem a kouskem zeleniny nebo ovoce je pro dítě vhodnější. Zejména tehdy, má-li sklony k nadváze. Pro školáky jsou vhodnější cereálie z kategorie ,,dospělých“(tedy na bázi ovesných vloček), protože dítě po jejich konzumaci snáze udrží patřičnou hladinu krevního cukru, zejména pokud je jí s mlékem nebo bílým jogurtem. Je potřeba mít na paměti, že stejně jako nedostatečný pitný režim, i pokles hladiny cukru může být u citlivých dětí příčinou horšího soustředění, a tedy špatných výsledků ve škole.“

MUDr. Václava Kunová