Jak vylepšit váš metabolismus?

Látková výměna vždy nefunguje tak, jak by lidské tělo potřebovalo. Metabolismu se ale dá pomoci!

 

Dobře fungující metabolismus není samozřejmostí. Látková výměna ovlivňuje například trávení a je důležitá při redukci nadváhy. Lidé, kteří mají pomalejší metabolismus obtížněji hubnou. Jeho rychlost se ale dá poměrně snadno upravit dodržováním několika jednoduchých pravidel, které lidskému zdraví prospívají i celkově.

Snídaně je důležitá

Snídaně je nejdůležitějším jídlem celého dne. Metabolismus totiž funguje nepřetržitě, a potřebuje tedy také v podstatě téměř nepřetržitý přísun látek. Ty mu logicky během noci chybí, a tak se zpomalí, aby tělo mělo potřebnou energii. Vydatná zdravá snídaně dokáže metabolismus znovu nastartovat a urychlí se případné spalování tuků a tím i hubnutí.

 

Správný výběr potravin

Většina tzv. průmyslově vyráběných potravin obsahuje chemikálie a pesticidy, které metabolismu nesvědčí. Pro jeho správný chod bychom měli konzumovat co nejvíce chemicky neošetřených potravin - výběr je především u ovoce a zeleniny.

Metabolismus se dá nastartovat i občasnou konzumací chilli papriček. Dokážou zvýšit v těle produkci tepla, a také až o 20 procent rychlost metabolismu.

 

Voda během dne

Pro správnou činnost metabolismu je důležitý i správný pitný režim. Během dne je dobré vypít několik sklenic chladné čisté vody. Její nízká teplota přinutí organismus k ohřívací reakci, a to v konečném důsledku znamená rychlejší fungování metabolismu a také spalování kalorií a hubnutí.

 

Zelený čaj stimuluje

V pitném režimu by neměl chybět zelený čaj, který je přirozeným zdrojem kofeinu. Kofein metabolismus stimuluje až o 15 procent víc, než nápoje bez jeho obsahu. Má také pozitivní vliv na centrální nervový systém, zlepšuje oběh krve i dýchání. Zelený čaj je také dobrou prevencí proti mnoha onemocněním.

 

Časté a intenzivní cvičení

Mnozí se domnívají, že nejlépe se hubne při dlouhém cvičení s mírnou nebo průměrnou zátěží. Podle odborníků je pro metabolismu s a hubnutí mnohem přínosnější kratší intenzivní cvičení s větší zátěží, které se provádí i několikrát během dne. Vhodné je také střídání různých pohybových aktivit a sportů.

 

Klid a spánek

Rozčilování škodí zdraví, stejně jako nedostatek spánku. Stres a přehnaná duševní námaha metabolismu nesvědčí, a pro svoje správné fungování potřebuje i kvalitní přiměřeně dlouhý spánek. I lidské tělo si po fyzické a psychické námaze potřebuje odpočinout…

 

 

Pokud by váš metabolismus ani při dodržování těchto zásad nefungoval tak, jak má, může to být zaviněno vrozenými genetickými vlastnostmi, případně i poruchou štítné žlázy. V takovém případě nezbývá nic jiného, než zajít za odborným lékařem…