Jak zacházet s potravinami po povodních?
Povodně jsou jistě jednou z mnoha nepříjemných a téměř neovlivnitelných katastrof, které do nejmenšího detailu zasáhnou každého poškozeného občana. Jednou z rizikových oblastí, jež jsou povodněmi poznamenány, jsou také potraviny. Především ty, jež se dostaly do jakéhokoliv kontaktu s vodou ze záplav.
Povodně, respektive protékající voda, která sebou strhává vše možné, je totiž často kontaminována nejrůznějšími látkami, jež jsou v podstatě všudypřítomné, v rámci věcí a předmětů, s nimiž se dostaly do kontaktu. A právě kvůli tomu je třeba dodržovat několik zásad, co se týče následného využívání poškozených potravin.
Lze konzumovat zaplavené potraviny?
V první řadě se vyvarujte konzumaci potravin, které nejsou chráněny jakýmkoliv obalem. Při jejich styku s vodou dochází v podstatě k okamžitému znehodnocení a je tedy třeba provést jejich likvidaci. Pozor si však musíte dát i při opětovném užívání konzerv nebo potravin uskladněných v lahvi.
Pakliže jsou konzervy jakkoliv poškozené, výrazně promačkané či jinak deformované, vyhoďte je. V opačném případě se po jejich nalezení nepouštějte do okamžitého pojídání. Nejprve očistěte povrch lahví a konzerv. Poté proveďte desinfekci obalu za pomoci příslušných preparátů a vše nakonec omyjte pitnou vodou. Posléze můžete obaly otevřít a dané jídlo pozřít.
Jestliže u lahví různého provedení zpozorujete přílišně znečištěné uzávěru, raději tuto potravinu či nápoj zlikvidujte.
Jak naložit s rozmraženými potravinami?
Pokud dojde vlivem povodní také k újmě potravin ve vaší chladničce a mrazničce, držte se několika základních pravidel. Byla-li potravina z ledničky, ač je dokonale zabalena, vystavena teplotě nad 6C°, v období delším, než čtyři až pět hodin, vyhoďte ji. To samé platí i pro mražené produkty, u nichž je doba mimo mrazničku poloviční.
Přírodní pochutiny poznamenané povodněmi
Otázka se naskýtá také u potravin, respektive přírodních plodin, které jsou za běžného stavu určeny k okamžité konzumaci. Na mysli máme ovoce, zeleninu, apod. Pakliže došlo během povodní ke styku plodin s vodou, nekonzumujte je a vyhoďte je. Pokud ke kontaminaci nedošlo, ovoce a zeleninu náležitě omyjte a poté ji můžete sníst.
S potravinami souvisí další důležité upozornění, které se týká této oblasti. Ať už k zahnání žízně nebo přípravě jakékoliv pochutiny, nepoužívejte své místní zdroje vody, pokud se touto oblastí prohnaly povodně. I zde je pravděpodobně vysoké kontaminace bakterií a nežádoucích látek. Volte proto jednoznačně balenou a nezávadnou vodu.