Jak zvládnout Silvestr 2015 bez novoroční kocoviny
Poslední den v roce si zaslouží pořádně zapít. Nápad, který téměř nevyhnutelně směřuje k velké novoroční kocovině. Vybavte se letos několika tipy, které vám pomohou si silvestrovské oslavy užít i bez ranní nevolnosti. A kdyby se vám jí přece jen úplně nepodařilo jí uniknout, máme pro vás i pár triků, jak se s ní rychle vypořádat.
Jezte
Než se vypravíte na večírek, pořádně se najezte. Pití alkoholu na lačný žaludek je stejné, jako byste si ho pouštěli rovnou do žíly. V zobání pokračujte i během večera, nejlepší jsou pro tyto účely mastnější pochutiny, které váš žaludek zasytí a zabrání vstřebávání alkoholu do krve. Své by o tom mohli vyprávět Rusové či Ukrajinci, kteří čistou vodku zajídají tučným masem.
Nemíchejte
Snažte se nemíchat různé druhy alkoholu. Při domácích party je to většinou velmi složité, protože každý přinese něco jiného. Když už taková situace nastane, pak postupujte od slabších nápojů k těm silnějším.
Určitou výjimku z tohoto pravidla můžete udělat u míchaných nápojů. Většinou je zde alkohol doplněn o poměrně velké množství „nealka“, přesto mohou být zrádné. Míchaný nápoj můžete servírovat i místo tradičního sektu k novoročnímu přípitku.
Kir Royal
Ingredience:
1 cl crème de cassis
15 cl Bohemia Sekt
Postup:
Do sklenice na sekt nalijeme crème de cassis, přidáme vychlazený sekt a promícháme barovou lžičkou.
Dobře vybírejte
Vědci zjistili, že různé druhy alkoholu způsobují různě velké kocoviny. Například po vodce bude vaše ráno o mnoho lehčí než po burbonu. Pokud jste milovníci červeného vína, budete trpět více než pivaři a nejhůře vám bude po brandy. Vliv na naše ranní stavy má samozřejmě i kvalita alkoholu, čím je kvalitnější, tím lépe.
Mějte také na paměti, že teplými nápoji, jako je grog nebo svařák se opijete rychleji. Stejný účinek mají také nápoje, které obsahují kysličník uhličitý, šampaňské si tedy dopřejte opravdu pouze na přípitek.
Řeďte
I nealkoholické nápoje mají během silvestrovského večírku na stole své místo. Vybírejte si především minerální vodu. Během pití alkoholu je náš organismus dehydrovaný, doplňujte tedy tekutiny a držte se pravidla: co sklenička alkoholu, to sklenička vody. Větší množství vody s citronem vypijte i před spaním.
Řekněte si včas dost
Do postele se nevrhejte v nejpodroušenějším stavu, naopak chvilku počkejte a až budete trochu střízliví, uložte se ke spánku. Náš organismus se ve spánku zpomaluje a tělo odbourává etanol pomaleji. Nejlépe uděláte, když přestanete popíjet už po novoročním přípitku.
Jak na kocovinu
Pokud se vám nepodaří před kocovinou uniknout, nemusíte se ničeho bát, její léčba není vůbec těžká. Sáhněte po léty prověřených tricích a bude vám hej.
Odpusťte si ranní kávu. Váš organismus je i bez ní dost dehydrovaný a místo šálku kofeinu potřebuje spíše sklenici čisté vody.
Opravdové zázraky s vámi zmůže vitamín C, takže nic nezkazíte, když si do vody vymačkáte citron.
Někdy se doporučuje vypít ráno malé pivo. I tato „babská rada“ má své opodstatnění, játra nejdříve zpracovávají etanol a teprve potom nebezpečný metanol, který způsobuje nevolnost. Když si ráno dáte pivo, játra začnou zpracovávat opět etanol a vás přestane bolet žaludek.
Najezte se. Každý má své osvědčené jídlo, které mu pomůže se z kocoviny dostat. Vyzkoušejte česnečku, silný vývar nebo heřmánkový čaj.
Česnečka – oukrop
Ingredience:
300 g brambor
7 stroužků česneku
1 špetka černého mletého pepře
1 kávová lžička polévkového koření
40 g škvařeného sádla
1 špetka soli
1 250 ml pitné vody
Postup:
Brambory oloupeme, nakrájíme na kostičky a uvaříme v 1 250 ml vody nebo vývaru z masoxu doměkka. Přidáme prolisovaný česnek se solí, pepř, sádlo a dochutíme polévkovým kořením. Česnečku můžeme připravit i bez brambor s osmaženým a na kostičky nakrájeným chlebem. Dochutíme majoránkou, pažitkou nebo petrželkou.
Kristýna Horová