Jarní detox v sedmi dnech – odhalte, jak na to!

Jaro nás vyzývá, abychom po zimě nastartovali své tělo a očistili ho od jedovatých toxinů. Pobuďte svůj metabolismus s jarním detoxem a buďte znovu fit!

Únava, špatné trávení a nějaká ta kila navíc? V zimním období dostalo naše tělo mimořádně zabrat.  Ale jaro se kvapem blíží a naše tělo se těší, že po zimním polospánku opět začne aktivně fungovat. Každý takový nový začátek je vhodné podpořit i správným jarním detoxem a my vám prozradíme, jak na to!

Toxiny – jedovaté látky, kterým se nevyhneme

Špatné životní prostředí, těžké kovy, kouření, stres, špatná životospráva a zejména jídelníček založený na tučných potravinách, masu a obilovinách – tím vším a mnohým dalším do našeho těla každý den přijímáme množství toxinů - malých záškodníků, kteří se usazují v našem organismu a způsobují řadu onemocnění, zpomalují metabolismus a snižují funkcí důležitých orgánů. Existuje ale spolehlivý a zdravý způsob, jak naše tělo od těchto neřádů opět očistit. Ten způsob se nazývá detoxikace!

Detox – cesta k očistě a ke zdraví

Slovo detox pro každého z nás znamená něco jiného, někdo si představí drastické diety či dlouhé hladovění, ale podobné extrémy bychom ani sami doma zkoušet neměli, protože mohou našemu tělu naopak uškodit. Naopak ideálním spoluhráčem v boji proti toxinům je pravidelná a průběžná očista, která spočívá ve zdravé životosprávě, pohybu a pravidelných očistných kůrách. Jenomže ruku na srdce, kdo z nás pravidelně denně cvičí, jí střídmě a vyváženě, většinu času tráví v panenské přírodě a nezapomíná na pravidelné očistné kůry? Správně provedenou detoxikací můžeme tělo zbavit toxinů, které jsme během let nasbírali, nastartovat metabolizmus a vykročit na cestě ke zdravému životnímu stylu.

Obrázek

Jaro – ideální čas začít

Pokud právě toužíte po zdravějším životním stylu, chcete se cítit lépe a nakopnout svoje tělo, tak zrovna nyní je ideální čas! Vždyť i příroda, která se probouzí a začíná kvést, nás vybízí, abychom se probrali i my a obnovili harmonickou a přirozenou rovnováhu našeho organizmu! Prozradíme vám nyní návod, jak projít svým ozdravným jarním detoxem bez hladovění a zbytečného trápení!

Zásady detoxu – co dělat, a co nedělat

Během detoxu byste se měli některým činnostem naprosto vyhnout, neboť zvyšují toxicitu v těle a zabraňují správnému a zdravému detoxu. Patří k nim konzumace uzenin, červeného masa, tučných mléčných výrobků, bílé mouky, cukru a sladkostí, vajec a jakýchkoliv polotovarů, dále pití slazených nápojů (i kupovaných džusů) pití alkoholu, kávy a černého čaje. Rovněž i kouření byste si měli v tento čas odpustit či ho alespoň omezit.

Potraviny, které váš detoxikační cyklus naopak budou provázet, jsou méně sladké ovoce, zelenina, bylinky, ořechy, trocha bílého masa či rýže. Největším přítelem při detoxikačních kůrách je zelený salát, zelí, citrony, brokolice a sezamová semínka. Nezapomínejte ani na pitný režim! Vypít byste měli 2-3 litry neslazené vody (v závislosti na vaší váze). Doporučuje se též zelený a kopřivový čaj a šťáva z červené řepy.

Jak na to!

Na detox si vyhraďte nejlépe 7 dní času. Není nutné celý týden nechodit do práce, nicméně je lepší, abyste svůj detoxikační cyklus zahájili o víkendu a měli alespoň 2 až 3 dny hodně klidového režimu. Po zbytek týdne byste se pak měli vyhýbat zejména stresu a nadměrné zátěži.

Při stravování zapojte fantazii! Jezte hlavně zeleninu v libovolném množství a formě! Nejlepší je samozřejmě syrová, ať už v pevné podobě, či ve formě lahodného tekutého smoothie, které si snadno připravíte pomocí domácího mixéru či ještě lépe pomocí tzv. smoothie makerů, které nejsou nikterak drahé a navíc se z nich stanou vaši každodenní pomocníci v kuchyni. Nicméně zeleninu můžete i vařit či péct. K dochucování využívejte bylinky, ořechy a menší množství mořské soli.

Jezte pravidelně 6 x denně - pravidelnost je matka úspěchu! Ráno si v klidu můžete dopřát velké porce, ale s blížícím se večerem byste si měli dopřávat poněkud méně. Pokud jde o ovoce, doporučuje se ho konzumovat především v dopoledních hodinách a večer se mu spíše vyhýbat, neboť tělo nemá už dostatek času, aby před spaním zpracovalo ovocné cukry. Nezapomínejte ani na pravidelné cvičení! 10 minut jógy nebo relaxačního cvičení vaši očistu posunou ještě na vyšší úroveň. Pokud si nejste jistí, jak by měl váš jídelníček vypadat, můžete se držet následujícího rozvrhu.

Obrázek

Detoxikační rozvrh:

1-3 den probíhá přípravná fáze, kdy ještě častěji můžete do jídelníčku zahrnovat i pevné formy potravy.

 7:00 - 8:00: zelenina či ovoce v tuhé formě či smoothie
10:00 - 11:00: svačina
12:00 - 13:00: oběd, například v podobě dušené zeleniny s ořechy, citronem a mořskou solí.
15:00 - 16:00 svačina
18:00 - 19:00 smoothie

3 - 5 den konzumujte převážně zeleninové a ovocné smoothie doplněné o menší svačiny.

7:00 - 8:00: smoothie
10:00 - 11:00: svačina   
12:00 - 13:00: smoothie
15:00 - 16:00 svačina
18:00 - 19:00 smoothie

6 - 7 den je fází závěrečnou, kdy můžete do svého jídelníčku přidávat lehký oběd a přecházet z tekuté stravy opět na jídla pevná.

7:00 - 8:00: smoothie či čerstvé ovoce a zelenina
10:00 - 11:00: svačina   
12:00 - 13:00: lehký dietní oběd (např.: dušená zelenina s rýží nebo zelenina s kouskem ryby či krůtím masem)
15:00 - 16:00 svačina
18:00 - 19:00 smoothie

K svačině si můžete dát například kus ovoce či hrst ořechů, celer s mandlovým máslem, hrachové lusky, rýžové sušenky s humusem, jednoduchý rýžový koláč s mandlovým máslem nebo třeba avokádo s mořskou solí.

Podpořte svůj detox přírodními zázraky!

Obrázek

Některé rostliny a látky významně napomáhají k dokonalému očištění organizmu!  Kopřiva dvoudomá je velice léčivá rostlina, čaj z ní vyrobený má mnoho detoxikačních účinků, lehce odvodňuje a pomáhá tak tělu zbavit se nadbytečné vody v těle, čistí krev, snižuje obsah cukru v krvi a pomáhá tak správné funkci slinivky. Kopřivu můžete přidat i do jídla! Červená řepa je poměrně běžnou součástí naší stravy, ovšem dost možná jste netušili, že její šťáva obsahuje látku betain, která skvěle pomáhá při regeneraci a detoxikaci jater. Ta jsou naším největším detoxikačním orgánem, a proto je jejich správná funkce základním pilířem, na kterém stojí přirozené očišťování našeho těla. Proto bychom právě tyto dvě rostlinky měli zařadit i do naší detoxikační kůry jako součást pitného režimu.

Co na detoxikaci řekne naše tělo?

Možná pro vás z počátku nebude lehké, zvyknout si na detoxikační režim, zejména pokud jste zvyklí na docela jiný druh stravování, výsledky ale budou stát za to! Než začnete, měli byste vědět, že hlavními orgány, které přispívají k detoxikaci organismu, jsou játra, ledviny, střeva a kůže. Z toho důvodu můžete očekávat, že se v době detoxu jejich činnost poněkud zvýší. Často dochází ke zvýšené potřebě na toaletu (moč může mít jinou barvu a zápach, stolice může být řidší než obvykle), někteří lidé s oslabenou funkcí jater či ledvin mohou pozorovat vyrážku. Dalšími jevy, které detox provázejí, jsou pocení, únava, rýma či bolest hlavy. Obvykle ale tyto příznaky brzy odezní.

A jak to bude pak?

Ještě následující týden byste se měli držet v podobném režimu a postupně přidávat do svého jídelníčku i některé další dietnější potraviny, které jste si během detoxu museli odpustit. Najíždějte pomalu a buďte trpěliví. Již během této chvíle se budete cítit probuzenější a spokojenější, jak po stránce fyzické, tak i po té duševní. Důsledné dodržování detoxikačního procesu bude mít za následek i mírný úbytek váhy způsobené ztrátou tuku a nadměrně zadržované vody, která se nám do těla ukládá zejména díky nadměrnému solení. Vykročte tedy do nového života s úsměvem, mějte rádi sami sebe a přivítejte jaro zdravou životosprávou a novým životním stylem a uvidíte, o kolik snazší se váš život poté bude zdát! Právě teď je vaše šance! Hodně štěstí!

Marie Knorová