Jaro a vitamíny

Jaro je u většiny lidí spojené s takzvanou jarní únavou, která je následkem nedostatku sluníčka a některých, pro organismus důležitých látek – především vitamínů. Jarní únavě se dá poměrně účinně předcházet nebo její příznaky významně zmírnit.

Podle tvrzení lékařů jarní únava na přechodnou dobu postihuje až tři třetiny lidí. Příznaky jsou všeobecně známé – celková malátnost, ospalost, špatná nálada, v těch nejtěžších případech dokonce i celková tělesná slabost a psychické deprese. Na jarní únavu se sice neumírá, ale oslabený organismus je pak méně odolný proti dalším možným sezonním onemocněním, jako je například chřipka nebo různé virové nemoci – a ty už mohou mít mnohem vážnější průběh a následky.   

Vitamíny, vitamíny a ještě jednou vitamíny!

Jarní únavě je možné předejít stravou bohatou na vitamíny. Pro organismus jsou důležité především vitamíny C, A a D. V jídelníčku by ale samozřejmě neměly chybět ani další, například B a E.  

Vitamín C

O „céčku“ je známé, že všeobecně zvyšuje celkovou odolnost a obranyschopnost organismu, navíc ale snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Nejlepšími jarními zdroji vitamínu C je samozřejmě zelenina – papriky, zelí, kapusta nebo hlávkový salát. Vitamín C je ale nutné správně připravit, jinak o mnoho důležitých látek přijdete. Vařením se jich může ztratit až polovina a proto je nejlepší zeleninu konzumovat především čerstvou.

Vitamín A

Nedostatek „áčka“ je další z příčin jarní únavy, protože má velký vliv na kvalitu pokožky, kterou tělo takzvaně dýchá. Vitamín A – beta-karoten – je vynikající antioxidant, který pomáhá z těla vylučovat škodlivé látky. Nejvíce vitamínu A je v mrkvi, rajčatech a v mléčných výrobcích. Mimo zeleniny by se tedy měla zvýšit i konzumace jogurtů, kefírů a mléka.

Vitamín D

Do organismu se „déčko“ dostává podobně jako vitamín A ve formě provitamínu a k přeměně na vitamín je potřeba sluneční záření, kterého ale na jaře ještě není dostatek. I v tomto případě ale existuje řešení – zařaďte do jídelníčku mořské ryby. Na trhu je jich v poslední době dostatek a i cena už je poměrně přijatelná.  

Farmářské trhy – jedinečný zdroj vitamínů

I když je jarní nabídka čerstvé zeleniny samozřejmě stále ještě mírně omezená, dá se například na farmářském trhu poměrně dobře nakoupit. Věřte tomu, že čerstvá česká ředkvička, jarní cibulka, mrkev nebo pažitka vám budou chutnat mnohem víc, než ty dovozové z nějakého super obchodu. Když je smícháte do salátu, budete mít skutečnou vitamínovou bombu.

Pokud se rozhodnete pro tepelnou úpravu, vařte zeleninu velmi krátce a nejlépe v hrnci na vaření v páře.

Obrázek

Mrkev

Preventivní zdravotní účinky mrkve jsou velmi velké – snižuje hladinu cholesterolu, posiluje organismus, působí proti zácpě, pozitivně ovlivňuje kvalitu pokožky a je také jedinečným antioxidantem, který pomáhá organismu zbavovat se škodlivých látek. Mimo vitamínu A ve formě beta-karotenu obsahuje ještě vitamín B a C, a také další důležité látky - vápník, draslík, železo a sodík.

Mrkev je nejlepší konzumovat syrovou, vynikající je i mrkvová šťáva. Případná tepelná úprava by měla být co nejkratší.

TIP: Sklenice čerstvé šťávy z mrkve denně je vynikající pro detoxikaci jater. Pokud do šťávy přidáte lžíci kvalitního olivového oleje, bude se v těle beta-karoten mnohem lépe vstřebávat.

Jarní cibulka

Příznivé účinky jarní cibulky jsou známé od dávných dob – snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá regulovat krevní tlak, ředí krev a brání vzniku embolií. Obsahuje velké množství vitamínů C, B A a E i minerálních látek.

Nejlepší je samozřejmě čerstvá, můžete ji přidávat do zeleninových salátů nebo si z ní udělat například vynikající lehkou pomazánku.

Ředkvičky

Konzumovat můžete i lístky, které obsahují až 10 krát více vitamínu C než bulvy ředkviček – lístky přidejte například do zeleninového salátu. Bulvy ředkviček podporují trávení, posilují imunitu a snižují cholesterol v krvi. Mají v sobě hodně vody a jsou tedy v kombinaci s jejich typickou chutí báječně osvěžující. Z vitamínů obsahují nejvíce vitamínu C a B, dále kyselinu listovou, beta-karoten a důležité minerální látky.

Pažitka

Lidově nazývaný „šnytlík“ ani nemusíte kupovat – za oknem si tuto nenáročnou bylinku dokáže vypěstovat skutečně každý. Pažitka obsahuje vitamín C a B, karoten a další látky, důležité pro organismus. V kuchyni se používá především jako koření – míchaná vajíčka nebo chléb s tvarohem se šnytlíkem ochutnal někdy asi každý. Nasekaný ale příjemně ochutí třeba i zeleninový salát. 

Zelný salát z čerstvého zelí

Čerstvé zelí je na trhu v současnosti téměř celý rok, ale v poslední době se stalo opomíjenou zeleninou. Zelí je přitom vynikajícím velkým zdrojem mnoha vitamínů a organismu prospěšných látek, má mnoho preventivních a léčebných účinků. Salát z čerstvého zelí si dokáže snadno a rychle připravit každý…

Zelí má navíc nízkou energetickou hodnotu, ale dokáže zasytit – je proto velmi vhodné při redukčních dietách a můžete ho využít i při „hubnutí do plavek“. Zbavíte se přebytečných kilogramů a ještě významně podpoříte svoje zdraví!