Lahodné a osvěžující domácí limonády

Léto je v plném proudu a na mnoha místech naší země je opravdu horko. Lidé se snaží před pálícím sluncem uniknout k bazénu nebo alespoň ven z města. Existuje spousta možností, jak se osvěžit, my vám nyní dáme tipy na skvělé a zdravé domácí limonády.

Domácí limonády nejsou nijak složité na přípravu a luxusně nejen chutnají, ale také vypadají, a proto přímo vybízejí k zahradní párty s přáteli. A nebojte se, že někomu nebudou vyhovovat, receptů máme hned několik, takže si vybere opravdu každý. S ledovým nápojem v ruce už v létě nebudete trpět, naopak si slunečné dny užijete!

Okurková limonáda

1 salátová okurka

1 citron

sodovka

třtinový cukr dle chuti

snítka máty

Okurku omyjeme, oloupeme, nakrájíme na větší kousky a rozmixujeme. Rozmixovanými okurkami naplníme skleničky do jedné čtvrtiny, přidáme podle chuti cukr, lístky máty a citronovou šťávu, dolijeme sodovkou. Na ozdobu můžeme přihodit plátek citronu a nesmí chybět ani pár kostek ledu.

Citronová limonáda

Obrázek

2 citrony

4 lžičky medu

snítka tymiánu

Citrony omyjeme a vymačkáme. V litru studené vody rozmícháme med, přilijeme citronovou šťávu a přidáme snítku tymiánu a led.

Jablečná limonáda

3 zelená jablka

1 limetka

2 lžíce medu

3 lžíce jablečného sirupu

hrst lístků šalvěje

Jablka omyjeme, oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na kostičky. Limetku důkladně omyjeme a nakrájíme na plátky. Ve džbánu smícháme med, jablečný sirup a ovoce, přidáme lístky šalvěje a dolijeme vodou. Džbán s limonádou dáme na dvě hodiny do lednice, potom můžeme podávat.

Grepová limonáda

6 grapefruitů

150 g třtinového cukru

1 bio citron

Grapefruity omyjeme a vymačkáme z nich šťávu do většího džbánu, přisypeme cukr a pořádně zamícháme, aby se rozpustil. Do džbánu vhodíme plátky omytého citronu a kostky ledu, zalijeme sodovkou. Limonádu rozlijeme do sklenic a podáváme.

Zázvorová limonáda

150 g čerstvého zázvoru

1 limetka

3 lžíce medu (nebo dle chuti)

sodovka

snítka meduňky

Zázvor nastrouháme a zalijeme čtvrt litrem vroucí vody. Necháme 15 minut stát, poté scedíme a dáme vychladit. Zázvorový výluh přelijeme do džbánu, osladíme medem, přilijeme šťávu z limetky a dolijeme sodovkou. Limonádu rozlijeme do skleniček a každou doplníme několika lístky meduňky a ledem.

Malinová limonáda

200 g malin

malinový sirup

hrst lístků máty

Do skleniček nalijeme trochu malinového sirupu (asi 1 až 1,5 cm), přidáme pár kostek ledu, několik malin a lístků máty a zalijeme vychlazenou vodou. Pokud vodu naléváme pomalu po brčku, nesmíchá se se sirupem na dně a limonáda bude tedy vypadat velmi efektně.

Rybízová limonáda

100 g černého rybízu

150 g červeného rybízu

150 ml pomerančové šťávy

150 ml rybízového sirupu

hrst lístků meduňky

Rybíz propláchneme, otrháme z větviček a kuličky rozmačkáme. Přemístíme je do džbánu, přilijeme pomerančovou šťávu a rybízový sirup, přidáme meduňkové lístky a kostky ledu. Dolijeme sodovkou a podáváme.

Rebarborová limonáda

300 g rebarbory

500 ml vody

½ citronu

bezový sirup podle chuti

snítka rozmarýnu

Rebarboru důkladně očistíme, pokrájíme na menší kousky a rozmixujeme s trochou vody. Nalijeme do džbánu, přilijeme bezový sirup a šťávu z půlky citronu. Přidáme pár kostek ledu a snítku rozmarýnu, dáme asi na hodinu vychladit a podáváme.

Ostrá limetková limonáda

Obrázek

3 limetky

60 ml agávového sirupu

1 paprička jalapeño

Ve džbánu smícháme agávový sirup se šťávou ze dvou limetek a zalijeme sodovkou. Zbývající limetku důkladně omyjeme a nakrájíme na plátky. Papričku jalapeňo omyjeme, nadrobno nasekáme a společně s plátky limetek přidáme do džbánu. Přihodíme pár kostek ledu, vychladíme a můžeme podávat.

Exotická limonáda

200 ml ananasového džusu

100 ml kokosového mléka

1 menší ananas

1 mango

Ananas a mango omyjeme, oloupeme a nakrájíme na kostičky. Ve džbánu smícháme ananasový džus a kokosové mléko, přidáme ovoce a pár kostek ledu a dolijeme studenou vodou.

Limonády ze sirupu

Předešlé limonády vyžadovaly trochu času na přípravu, není to sice věčnost, ale v horkém létě se můžete snadno vyskytnout v situaci, kdy se potřebujete osvěžit co nejrychleji a nemáte čas či potřebné vybavení na vaření nebo mixování ingrediencí. Právě tehdy vám přijdou vhod domácí sirupy, které si vyrobíte do zásoby, nalijete do sklenic a pak, kdykoliv dostanete chuť na limonádu, jen nalijete trochu sirupu do skleničky, zalijete sodovkou a skvělý nápoj je hotový.

Bylinkový sirup

Sirup lze připravit z bylinek, které běžně užíváme v kuchyni, nejpopulárnější jsou ale pro výrobu sirupů máta, meduňka, levandule a mateřídouška. Skvěle chutná také kombinace tymiánu a většího množství citronu. Pokud rádi chodíte do přírody, můžete si nasbírat květy černého bezu, lípy, fialky, sedmikrásky nebo pampelišky, listy jitrocele a kopřiv nebo třeba mladé jehlice smrku či jedle. Ze všech těchto rostlin lze připravit lahodný sirup, který ve své kuchyni využijete nejen při přípravě limonád, ale také ledových čajů či míchaných drinků. A na podzim a v zimě si zase můžete bylinným sirupem osladit čaj a zavzpomínat na léto. Ať již sirup využijete jakkoliv, kromě skvělé chuti získáte i cenné vitamíny a minerály, kterých je v bylinkách plno.

Základní recept na bylinkový sirup

500 g bylinek

750 g krystalového cukru (může být i třtinový)

1,5 l vody

2 bio citrony

Jeden a půl litru vody převaříme a necháme vychladnout. Bylinky omyjeme a osušíme, pokud používáme květy, tento krok vynecháme, abychom si zachovali jejich pyl. Jestli máte strach, že v květech zůstali nějací broučci, rozložte je asi na hodinu venku na slunci přikryté utěrkou a případní květinoví nájemníci sami vylezou. Bylinky poté dáme do hrnce, zalijeme vychladlou převařenou vodou a přidáme na kolečka nakrájené omyté bio citrony, a to i s kůrou a jadýrky. Bylinky necháme 24 hodin macerovat. Obsah hrnce přelijeme přes síto nebo plátno, přecezenou tekutinu vrátíme do hrnce, přisypeme cukr a přivedeme k varu. Stáhneme plamen a necháme probublávat, dokud se cukr nerozpustí a sirup nezhoustne do požadované konzistence. Ještě horký ho nalijeme do vyvařených sklenic a zavíčkujeme. Skladujeme ve sklepě nebo ve spíži, trvanlivost sirupu je zhruba jeden rok.

Ovocný sirup

Asi v každé domácnosti naleznete lahev s ovocným sirupem, z nějž si děti rády připravují chutné pití. Kupované sirupy ale obsahují spoustu konzervantů, aromat, barviv a jiných chemických látek, které pro naše zdraví a hlavně zdraví našich dětí nejsou příliš vhodné. A přitom je tak snadné vyrobit si takový sirup doma! Chutnější, zdravější a z ovoce z vlastní zahrádky nebo nedalekého sadu. Sirup může mít spoustu příchutí, od klasických jahod, malin a rybízu přes třešně, ostružiny, broskve a meruňky až k neobvyklým chutím šípku, jeřabin, angreštu či rakytníku. Sirup lze vyrobit i z jablek, hrušek či citrusů. V následujícím receptu není uvedeno množství surovin, to se liší u jednotlivých druhů ovoce.

Základní recept na ovocný sirup

ovoce

krystalový cukr (může být i třtinový)

1 balíček kyseliny citronové

Ovoce odšťavníme, šťávu v hrnci smícháme s cukrem v poměru 1:1 a zahříváme nad plamenem. Po rozpuštění cukru po menších dávkách přidáváme kyselinu citronovou až do požadované kyselosti. Ještě chvíli zahříváme a poté sirupem plníme sterilizované lahve. Uchováváme je na chladném místě, sirup by měl vydržet jeden rok.

Lenka Ambrožová