Nejoblíbenější pohybové aktivity
Pohyb patří k nedílným součástem života. Jde o proces, bez něhož byste se vlastně nedostali do práce, pořádně se nenajedli či nedokázali provádět tu nebo onu činnost. Je však třeba podotknout, že to není ten potřebný pohyb, který vyžadujete především pro zlepšení své fyzické kondice, prostřednictvím něhož chcete hubnout nebo dodat tělu dostatek výdrže..
V tom okamžiku hovoříme o jiné pohybové aktivitě, která by měla splňovat hned několik zásadních předpokladů, které povedou k výše zmíněnému.
Jaký režim nastolit při sportovních aktivitách?
V první fázi si musíte uvědomit, co od své budoucí pohybové aktivity očekáváte. Zda půjde o nabírání svalové hmoty nebo se budete snažit o shazování kil, případně udržení své náročně a pracně vymodelované postavy.
Ať už zvolíte kteroukoliv činnost, vždy by měla co nejefektivněji korespondovat také s vaším dennodenním jídelníčkem. Kromě jídla je třeba přihlížet také ke zdravotnímu stavu – klouby, onemocnění, vysoký tlak, apod. I na základě těchto kritérií je třeba volit pohyb, respektive několik těchto činností, které praktickým způsobem ovlivní všechny části, potažmo svaly ve vašem těle.
Základem správného sportování jsou tyto tři předpoklady:
- Frekvence pohybu – Každý odborník na tento segment vám okamžitě potvrdí, že efektivní pohybová aktivita, jež bude viditelná a přínosná, je ta, která je praktikována alespoň třikrát týdně, ideálně obden. Léty prověřené časové období, které vaše tělo udržuje stále v pohybu a v procesu zpevňování či hubnutí. Delší pauzy jsou značně neefektivní a vaše snaha ztrácí na účinnosti.
- Délka pohybu – To, že se začnete věnovat libovolné sportovní aktivitě, ještě není zárukou kladných výsledků. Důležitá je také doba, během které se této činnosti věnujete. Za optimální časový úsek se považuje zhruba 50-60 minut, v rámci nichž se samozřejmě věnujete nejen samotnému sportu, ale také dostatečnému zahřívání svalstva a protahování těla. S přibývajícími tréninky je možné tuto dobu prodlužovat.
- Intenzita pohybu – Vzhledem k tomu, že byste si mohli přemírou pohybové aktivity přivodit i vážné zdravotní potíže, je vhodné přihlížet také k intenzitě jednotlivých úkonů. Určitým směrodatným faktorem může být tepová frekvence, která by v závislosti na vašem věku, neměla překročit hranici 110 až 140 tepů za minutu.
Typy pohybových aktivit
Z hlediska kategorizování bychom mohli pohybové aktivity rozdělit na dvě ucelené skupiny činností. Jednou z nich je anaerobní aktivita a tou druhou aerobní aktivita. Velice obdobná slovní spojení, která však ukrývají rozdílný význam.
Anaerobní pohyb
Anaerobní cvičení patří spíše mezi silové aktivity, respektive činnosti, během nichž dochází nejen ke spalování tuků, ale převážně nabírání svalové hmoty. Úkony, s jejichž pomocí budujete svoji fyzickou muskulaturu a vytrvalost. Mezi nejznámější anaerobní aktivity patří:
- Posilování – cvičení s činkami, ať už v domácí posilovně nebo ve fitness
- Jóga – proces pohybových aktivit, při kterých dochází ke splynutí fyzické a psychické síly
- Pilates – další z novodobých způsobů tělesného cvičení
Aerobní pohyb
Z hlediska spalování tuků pravděpodobně nejúčinnější zbraň, která dokáže velice efektivně a prakticky redukovat jakoukoliv nadváhu. Jde o méně silový pohyb, který je kompenzován především intenzitou a delším trváním. Proces, který je obecně považován za dosti přínosný pro kompletní zdraví člověka. K častým aerobním aktivitám patří:
- Aerobik – kondiční cvičení za doprovodu hudby
- Spinning/cyklistika – jízda na speciálním kole v interiéru/jízda v přírodě
- Běh, chůze, lyžování – venkovní pohybové aktivity
- Plavání – vodní činnost na mnoho způsobů
- In-line bruslení – jízda na kolečkových bruslích
- Různé tance – zumba ,orientální tance, atd.
Jakoukoliv činností ve své podstatě dochází ke spalování kalorií a využívání daných svalových partií, ať už sekáte trávu na zahradě, jdete do práce nebo žehlíte prádlo. Proces hubnutí a udržení fyzické kondice však vyžaduje něco mnohem více, k čemuž vám mohou dopomoci práce náročnější pohybové aktivity uvedené výše.
Aktivní pohyb je nedílnou součástí zdraví každého člověka, neopomínejte proto na něj!