Není banán jako banán

Banány jsou druh tropického ovoce, který je u nás k dostání už poměrně dlouho, a tak si nejspíš myslíte, že vás na nich nemůže nic překvapit. Co kdybychom vám řekli, že je to vlastně zelenina? Nebo že by se neměly jíst syrové? A že je to skvělá příloha k masu?

Že se vám to příliš nezdá? Máte pravdu, trochu vás vodíme za nos. Řeč je o speciální odrůdě banánů, nazývané plantainy, které se přezdívá zeleninový banán. Z botanického hlediska se samozřejmě jedná o ovoce stejně jako klasický banán, plantainy se ale v kuchyni používají spíše jako zelenina a příloha k masům a rybám.

Dívejte se pozorně

Na první pohled se plantain od klasického banánu příliš neliší, při pohledu zblízka ale narazíte hned na několik rozdílů. Jedním z nich může být barva – plantainy se zpravidla prodávají zelené, klidně ale mohou mít i žlutou nebo dokonce černou barvu, tehdy jsou doopravdy hodně zralé. Ale i běžné banány se prodávají v různých stádiích zralosti. Příliš nám nepomůže ani velikost – plantainy jsou sice většinou o něco větší, i klasické banány ale mohou dosáhnout jejich velikosti. Spolehlivým rozlišovacím znakem je pak tvar. Plantainy jsou zašpičatělé (oba konce jsou si velmi podobné) a mívají výrazné hrany, jsou „hranatější“ než běžné banány.

Obrázek

Plantainy v kuchyni

Na rozdíl od běžných banánů, které si dáváme ke svačině, namáčíme v čokoládě a mixujeme do smoothies, musí plantainy před konzumací projít tepelnou úpravou. Mají vysoký obsah škrobu, proto v syrovém stavu chutí připomínají brambory. Nejsou tak sladké jako banány, a proto se používají spíše jako příloha, a to nejčastěji smažené, pečené nebo v podobě kaše. Plantainy jsou důležitou součástí asijské, karibské i africké kuchyně.

A díky tomu, že pomalu pronikají na pulty našich obchodů, je můžete k obědu připravit i vy. Třeba podle následujícího receptu:

Tostones

Tostones je oblíbená latinskoamerická příloha, např. v Dominikánské republice stejně populární (nebo možná ještě populárnější) jako hranolky. Stejně jako ony jsou tostones smažené, nepřipravují se ale z brambor, nýbrž z plantainů, a mají tvar placiček. Podávají se posolené jako příloha, často se namáčejí do nejrůznějších dipů a omáček, někdy se servírují s limetkami k pokapání, Kolumbijci zase na tostones navrší kořeněné mleté hovězí. Chybu neuděláte ani tehdy, když k plantainovým placičkám budete podávat sýry (nejlépe grilované), krevety, kousky kuřete, trhané vepřové nebo plátky avokáda (ty nezapomeňte pokapat limetkovou šťávou, aby nezhnědly).

Budeme potřebovat:

  • 2 nezralé plantainy

  • 150 ml oleje na smažení

  • 1 lžíce soli

Plantainy oloupeme a nakrájíme na kousky vysoké asi 2,5 cm. V hlubší pánvi nebo hrnci rozehřejeme olej, vhodíme do něj plantainy a dozlatova je osmažíme ze všech stran. Nyní je z oleje vyjmeme a osušíme papírovou kuchyňskou utěrkou, válečky z plantainů postavíme na kruhovou základnu a zploštíme („rozplácneme“) na tloušťku přibližně 0,5 cm. K tomu použijeme jakýkoliv plochý a dostatečně velký předmět – obracečku, dno sklenice nebo talířku, krájecí prkénko apod. Vzniklé placičky znovu vložíme do rozpáleného oleje a osmažíme do zlatohněda. Vyjmeme tostones z oleje, necháme okapat olej, posolíme je a ihned podáváme.