Potraviny, s kterými zhubnete!

Pokud se někdo chce zbavit přebytečných kilogramů, většinou omezuje jídlo a cvičí. Není to ale vůbec nutné! Zhubnout je možné, i když se normálně najíte.

Některé potraviny mají takové složení tuků, bílkovin a sacharidů, že dokážou tělu dodat energii v takovém množství, která je pro něj potřebné, ale není vyšší, než organismus může spotřebovat. Tyto potraviny také obsahují mnoho vody, která zvyšuje jejich objem, ale ne kalorickou hodnotu a podporují hubnutí. Odborníci je nazývají aktivátory.   

Pravděpodobně neznámějším aktivátorem je čistá voda, z nápojů jsou to také neochucené minerální vody a zelené nebo bylinkové čaje. Mezi tyto aktivátory pak patří také celozrnné pečivo, libová masa, ryby, nízkotučné a polotučné zakysané mléčné výrobky, tvarohy a sýry s obsahem tuku v sušině do 40 procent. 

Zelenina patří mezi aktivátory v podstatě všechna. Například 100 gramů rajčat má pouhých 100 kilojoulů, zelí a saláty ve stejném množství 10 dekagramů 50 až 80 kilojoulů.

Poněkud jiné je to u ovoce. Citrusy, mandarinky, jablka nebo meruňky mají na 100 gramů přibližně 200 kilojoulů. Podobné hodnoty jsou i u jahod a malinky, o něco málo víc kilojoulů mají borůvky. Kaloricky nepřijatelné je ale papája nebo avokádo, které má na 100 gramů váhy minimálně 900 kilojoulů. 

 

Uvedené potraviny tedy člověk, který se snaží hubnout, může konzumovat prakticky bez omezení, a může k nim přidat v rozumném množství i energeticky vydatnější, které se nazývají stabilizátory a po kterých se nepřibírá na váze. Do této skupiny patří například světlé pečivo se semínky, müsli, smetanové jogurty, v omezené míře i hovězí, telecí nebo libové vepřové maso. Vhodné jsou i luštěniny, které mají přibližně 1500 kilojoulů.

 

Hubnoucí lidé by se ale měli vyhýbat potravinám, nazývaným inhibitory, v kterých je nadbytečné množství cukrů a tuků, a zároveň obsahují malé množství vody. To v konečném výsledku znamená vysokou energetickou hodnotu i ve velmi malém množství.

Vhodná nejsou ani nejrůznější oblíbená dochucovadla, jako třeba hořčice, kečup nebo majonéza, protože jejich používání může zvednout kalorickou hodnotu jídla minimálně o 500 kilojoulů.

 

Pro hubnutí je důležitý i způsob přípravy jídel. Vaření, dušení, restování nebo zapékání jsou ty nejvhodnější možnosti. Pečená a smažená jídla při hubnutí zcela vynecháme, a stejné je to i se zahušťovanými polévkami nebo omáčkami. 

 

Správná strava je ale jen jednou z mnoha součástí hubnutí. Důležitý je i dostatek pohybu, a také pozitivní myšlení. Pokud se vám ani po mnoha různých samostatných pokusech zhubnout nepodaří, je nejlepší se svěřit odborníkům…

 

Zdeněk Urban