Pozor! I po zelenině a ovoci můžete přibrat!
Chcete zhubnout a jste přesvědčení, že po zelenině a ovoci nepřiberete? Možná budete zklamaní, ale jsou druhy, s kterými vám kila půjdou nahoru.
Zelenina i ovoce jsou sice plné vitamínů a mnoha dalších zdraví prospěšných látek, ale v některém ovoci najdeme i mnoho cukrů a v zelenině třeba škroby. Pokud si tedy myslíte, že po zelenině a ovoci se nedá ztloustnout, mýlíte se.
(Ne)zdravá zelenina
Brambory jsou téměř typickým příkladem svým způsobem nezdravé zeleniny. Pokud nechcete přibrat, pak byste konzumaci této oblíbené přílohy měli omezit a jíst je maximálně jednou týdně. Brambory totiž obsahují poměrně značné množství škrobu, který zpomaluje metabolismus, a když se k tomu přidá třeba i smažení nebo pečení, pak svoji váhu ohrožujete o to víc. Námitka, že jíte jenom vařené, neuspěje, protože škrob z nich nedostane ani vařením. Existuje ale mnoho dalších zdravějších a dietních příloh, a váš jídelníček s nimi bude pestřejší a vyváženější.
Kukuřice je další zelenina, kterou konzumujte opravdu s rozmyslem. Především oblíbená sterilovaná obsahuje velmi mnoho škrobů a cukrů a tak ji do salátu přidávejte skutečně nezbytné množství a spíš jen pro chuť. Kukuřičné lupínky s mlékem k snídani také nejsou pro kilogramy ideální, a pokud se bez lupínků neobejdete, dejte si žitné nebo pšeničné.
Olivy, olivový olej a třeba i avokádo obsahují mnoho zdravých tuků, ale i tak buďte při jejich konzumaci opatrní – tuky jsou prostě pořád tuky. Pokud držíte dietu, pak také zapomeňte na ořechy, a speciálně na arašídy. V nich je totiž tuků víc než hodně.
Kalorické hodnoty zeleniny – množství kalorií ve 100 gramech
Hrášek konzervovaný – 55 kcal
Cibule – 30 kcal
Paprika – 26 kcal
Brokolice dušená – 24 kcal
Mrkev dušená – 22 kcal
Rajčata – 18 kcal
Květák dušený – 15 kcal
Ledový salát – 13 kcal
Okurka – 10 kcal
Celer dušený – 7 kcal
Nejzdravější je samozřejmě konzumace čerstvé zeleniny. Tepelná úprava i zamražení snižuje obsah vitamínů a dalších látek, které obsahuje.
Ovoce a jeho cukry
Avokádo, hroznové víno, broskve, meruňky a také banány jsou druhy ovoce, v kterých je velká koncentrace ovocných cukrů, ohrožujících váhu. Ještě víc cukrů má kandované a sušené ovoce..
Přejíst se ovocem není nic složitého. Je chutné, lehké, šťavnaté, osvěžující, a také nás nikdy na dlouhou dobu nezasytí. Ovoce konzumujte především v dopoledních hodinách, kdy je metabolismus maximálně funkční a energii z cukrů dokáže spotřebovat. V odpoledních a hlavně večerních hodinách se ovocný cukr – fruktóza – může ukládat jako tuky. Pokud si tedy myslíte, že večerní ovocné vitamínové hody jsou pro vaše zdraví to nejlepší, jste na omylu.
Kalorické hodnoty ovoce - množství kalorií ve 100 gramech
Avokádo – 190 kcal
Banány – 95 kcal
Pomeranče – 62 kcal
Hroznové víno – 61 kcal
Kiwi – 49 kcal
Jablka – 47 kcal
Hrušky – 34 kcal
Meloun žlutý – 29 kcal
Jahody – 27 kcal
Ideální množství vitanímů
Zelenina i ovoce mají své vitamíny, ale také kalorie. Pravděpodobně to pro vás není žádné velké překvapení, ale velmi často se na tuto skutečnost zapomíná.
Mnoho lidí se domnívá, že nemůže ztloustnout, když bude jíst převážně zeleninu a ovoce a pít neslazené džusy. Někteří tímto způsobem dokonce chtějí i zhubnout a většina se diví, že to nefunguje…
Podle odborníků by denní příjem ovoce a zeleniny měl být v poměru 1 :4, aměly by se kombinovat různé druhy. Tím se tělu zajistí dostatečný příjem fruktózy i zdravých tuků, a zároveň se zachová optimální množství kalorií.
Jak je to s vaší váhou a jaký by měl váš optimální kalorický příjem být si snadno vypočítáte na kalorické kalkulačce - a pak už s přehledem kalorických hodnot potravin žádná zelenina, ovoce ani další potraviny vaši snahu o ideální váhu neohrozí.
Zdeněk Urban