Raw strava – co možná nevíte o „syrovém“ jídle

Pod pojmem raw food, nebo také syrová strava, si většina lidí představuje studené a tepelně neupravené jídlo – převážně ze zeleniny a ovoce. Skutečnost je ale úplně jiná, raw strava je poměrně rozmanitá.

Raw food - syrová strava – tzv. vitariánská – je jídlo bez tepelné úpravy, ale je to jídlo plnohodnotné a dokonce zdravější, než jídlo vařené, pečené, smažené, zapékané… Základní přípravy raw jídel jsou klíčení, mixování a vysoušení v teplotách do 42° Celsia. Možná to vypadá neuvěřitelně, ale tímto způsobem je skutečně možné připravit jídla, která na první pohled vypadají jako ta tradiční. Raw strava je také poněkud jiná než strava vegetariánská nebo veganská.

Účinky raw stravy na člověka

Raw jídla se připravují pouze z tzv. „živých potravin a do organismu se tak dostává maximum vitamínů a enzymů, které tělo potřebuje k trávení. Organismus si při trávení z jídla vezme všechny živiny a ostatní „nepotřebné“ složky se z něj vyloučí. Lidské tělo se při trávení syrových potravin okamžitě čistí, významně se zkvalitňuje složení krve a to se pozitivně projevuje na všech orgánech. Je známo, že každý orgán v lidském těle se přirozeně neustále obnovuje, staré buňky se odplavují a z krve se tvoří buňky nové, výrazně aktivnější. S raw jídly se buňky obnovují rychleji a jsou také lepší, proto je tento styl stravování doporučován při mnoha onemocněních, dokonce i při rakovině. Raw strava není ale účinná jen u nemocí fyzických, pomáhá i vyrovnávat a vylepšovat psychiku.

Vše, co je známé o raw food

Obrázek





Raw strava není jen zelenina, ovoce a klíčky

Existují různé typy raw stravy, ale všechny mají společné, že se konzumují pouze tzv. „živé“ potraviny – tedy potraviny tepelně neupravené, případně upravené do teploty 42° Celsia, a to převážně sušením. Při přípravě se používá namáčení, klíčení, mletí, drcení, mixování, sušení a případně ještě fermetování. U některých druhů raw stravy se konzumuje pouze syrová zelenina, ovoce, oříšky, semínka, naklíčená zrna obilí a luštěniny, mořské řasy a za studena vylisované bylinky. U jiných typů se přidává ještě nepasterizované mléko, ale také syrové ryby, syrové maso a také syrová vajíčka.

Raw strava detoxikuje organismus a posiluje imunitu

Jídla z tepelně neupravených potravin obsahují velmi mnoho vitamínů, enzymů, antioxidantů, vlákniny, minerálních a dalších zdraví prospěšných látek. Je prokázáno, že například vitamín C, tolik potřebný pro imunitu, se do organismu dostává pouze z čerstvých tepelně neupravených potravin. Strava mnohých lidí obsahuje málo zeleniny a ovoce, ale mnoho sacharidů a tuků, díky kterým se v těle hromadí různé škodlivé látky a s tím jsou pak spojené mnohé zdravotní problémy. Raw strava ale obsahuje mnoho zásadotvorných potravin, které jsou ideální pro detoxikaci organismu, navíc se do těla dostane dostatek trávicích enzymů a také vitamínů, které posilují imunitu a dodávají tělu energii. .

V raw jídlech nejsou žádné chemické látky

Různá éčka – umělé konzervanty, zvýrazňovače chutí, barev i aroma, náhradní sladidla a další v raw stravě nejsou, protože se konzumují především čerstvé potraviny bez přidávaných chemických látek. Raw strava je tedy stoprocentně přírodní a zdravá.

Enzymy, vláknina a bílkoviny

Raw strava obsahuje velké množství enzymů, které jsou důležité pro trávení a biologické procesy v organismu. Většina enzymů se při úpravě potravin v teplotách nad 45° Celsia zničí, ale protože raw jídla se připravují při teplotách maximálně 42° Celsia a to převážně ještě vysoušením, zůstávají enzymy zachovány. Samotný organismus si enzymů dokáže vyrobit jen malé množství a proto je potřeba konzumovat především syrovou zeleninu a ovoce.

Lidské tělo potřebuje mít také dostatek vlákniny, která upravuje vstřebávání vitamínů a dalších látek z potravin. V případě přechodu na raw stravu jí ale může být nějakou dobu v organismu více, a to se projevuje například nadýmáním, bolestmi břicha nebo i průjmem. Tyto problémy jsou ale jen krátkodobé.

Bílkoviny a další potřebné látky je potřeba organismu dodat i z jiných, než rostlinných zdrojů potravy. Rostlinná strava sice obsahuje bílkoviny, železo, vitamín B12 nebo vápník, ale organismus člověka je dokáže z rostlinných zdrojů využít jen částečně. Tyto látky by se tedy měly doplňovat i z dalších potravin, především mléka, ryb a masa.

Obrázek


Konzumace syrových a tepelně upravených potravin

I při raw stravě je potřeba konzumovat některé potraviny tepelně upravené, protože tělo z nich pak lépe vstřebává důležité živiny – například aminokyseliny. Dalším příkladem může být důležitá látka lykopren, kterou obsahují rajčata. Lykopren je velmi silný antioxidant, který posiluje imunitní systém a má dokonce i protinádorové účinky, ale lípe se vstřebává z rajčat tepelně upravených než syrových. Některé druhy potravin jsou také v syrovém stavu škodlivé našemu zdraví, protože obsahují antinutrienty, které si třeba rostliny tvoří jako obranu proti škůdcům. Tyto látky mohou být i jedovaté a zničí se jen tepelnou úpravou – například solanin v bramborách. Pokud někteří skutečně ortodoxní vyznavači raw stravy konzumují také syrové maso a vnitřnosti, syrové ryby nebo vejce, vystavují se riziku onemocnění, způsobenému bakteriemi a parazity, kteří se zahubí jen v teplotách 100° Celsia a více. Tento styl tedy ze zdravotního hlediska doporučit nelze. Obecně ale platí, že především syrová zelenina a ovoce jsou velkým zdrojem vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších prospěšných látek, k ostatní potravinám je vždy potřeba přistupovat s rozumem.    

Raw strava není jen čerstvá zelenina a ovoce

Pokud podstatnou část raw stravy tvoří jen zelenina a ovoce, mohou se časem dostavit zdravotní potíže, kterých vrcholem pak bývá mentální anorexie. Lidské tělo potřebuje i mnoho dalších látek, které jsou obsaženy v jiných potravinách než v zelenině a ovoci, proto by raw strava měla být jen určitou částí jídelníčku – podle odborníků je maximum přibližně 75 procent. V případě, že se někdo rozhodne pro stoprocentní raw stravování, musí skutečně velmi dobře kombinovat různé „živé“ potraviny tak, aby tělo dostalo všechny potřebné živiny, ale to je pro laika velmi obtížné.

Pro koho je raw food vhodný

Raw strava není pro každého! Každý člověk má zcela jiné nutriční potřeby, metabolismus ale i náchylnost k různým onemocněním. Žádný extrém – a to platí i v stravování – není ideální. Vždyť i pračlověk konzumoval pouze syrovou stravu jen do té doby, než objevil oheň! Tepelná úprava potravin zlepšuje jejich stravitelnost a v mnoha případech i využití v nich obsažených látek. To ale samozřejmě neznamená, že syrová strava je nezdravá – naopak, ale nic se prostě nemá přehánět. Raw jídla jsou vhodná pro každého, ale spolehnout se jen na ni vašemu organismu nemusí stačit….

Pokud vás raw strava zaujala, pak se podívejte na další zajímavé informace a určitě vás zaujmou i recepty na některá raw jídla.