Seitan: Místo masa pšeničný lepek
Čím dál tím více lidí přechází na čistě rostlinnou stravu, důvody mohou být zdravotní, ekonomické, etické či jakékoliv jiné. Každý vegan i vegetarián potřebuje hodnotný zdroj bílkovin, které ostatní přijímají hlavně z masa. Jednou z možností, jak zásobit své tělo proteiny, je seitan.
Jistě znáte tofu a možná i tempeh. Tyto alternativy masa se vyrábí ze sóji, na kterou však velká část naší populace není zvyklá a neumí ji trávit. Naproti tomu seitan je vyroben ze pšenice, je to čistý pšeničný lepek. Sehnat se dá nejen v prodejnách zdravé výživy, ale i v mnoha supermarketech, a pokud máte trochu času a trpělivosti, můžete si ho i sami vyrobit. Snadno a levně!
Co je seitan zač?
Už jsme řekli, že seitan je pšeničný lepek. Co si pod tím ale představit? Pšeničná mouka obsahuje především sacharidy, konkrétně škrob. Kromě toho se v ní ale nachází poměrně velké množství bílkovin – až 15%. Tato bílkovina se nazývá lepek a obsahuje 8 z 9 esenciálních aminokyselin (téměř chybí lysin, který se nachází například v luštěninách).
Seitan vznikne, když pšeničnou mouku zbavíte veškerého škrobu vlákniny a zbyde vám jen onen lepek. Jedná se o pevnou a pružnou hmotu, která je vláknitá podobně jako maso, a pokud ji dobře připravíte, od masa ji na pohled nerozeznáte.
Co se seitanem v kuchyni?
Seitan je bezmasou alternativou masa, můžete ho upravovat stejně jako maso. Hodí se k pečení, vaření, restování, zapékání i jako součást omáček. Seitan sám o sobě nemá žádnou chuť, ochotně ale přijímá chutě i vůně ostatních surovin, s nimiž prochází tepelnou úpravou. Skvělých výsledků docílíte tím, že budete seitan před úpravou marinovat, nejlépe přes noc. Dobře namarinovaný pšeničný lepek bude skvělý i na grilu. Z čeho se má marináda skládat? Základem je kvalitní olej, sójová omáčka (nebo jiná omáčka dle chuti), bylinky a koření.