Vitamíny nejen proti chřipce
Vitamíny společně s bílkovinami, sacharidy a tuky tvoří základ našeho jídelníčku. Bez vitamínů by lidské tělo nemohlo správně fungovat a jejich nedostatek může mít za následek poměrně vážné zdravotní komplikace. Vitamíny jsou důležité nejen v době, kdy nám hrozí onemocnění chřipkou.
Jako každý rok je zde období, kdy se vyskytuje chřipková epidemie. Proti chřipce se můžete nechat očkovat, ale jak se ukazuje, ani tento způsob ochrany není stoprocentní. Mnohem víc než kdy jindy bychom v této době měli dbát na životosprávu a konzumaci potřebného množství vitamínů.
Lidský organismus vitamíny k svému fungování potřebuje. Najdeme je v různém množství a složení ve všech potravinách a surovinách, poměrně značné množství jich je v zelenině. Vitamíny se rozdělují na rozpustné v tucích a ve vodě.
Vitamíny rozpustné ve vodě
Ve vodě se rozpouští vitamíny skupiny B, vitamín C, H, PP a také kyselina listová. Organismus je přímo spotřebovává a jejich pravidelný přísun je tedy velmi důležitý. Obsaženy jsou především v mase, rybách, mléčných výrobcích a rostlinných olejích. Většinou v potravinách zůstávají i po jejich vaření.
Vitamíny rozpustné v tucích
V tucích se rozpouští vitamíny A, D, E a K, obsahují je složky potravy s rostlinnými nebo živočišnými tuky. Ukládají se v játrech. Tepelnou úpravou se ve většině případů především vitamín C a kyselina listová zničí, případně zůstanou ve vodě.
Vitamíny podle abecedy
A – beta karoten
Vitamín A je známý v podobě A1 retinol a A2 3 dehydroretinol, má červenou nebo oranžovou barvu. Nejvíce ho obsahují potraviny živočišného původu, zelenina - mrkev, špenát, zelí, brokolice a meloun, rybí tuk, játra, vaječný žloutek a také ryby – losos a treska.
Vitamín A má velmi dobré účinky na zrak, jeho nedostatek způsobuje šeroslepost nebo barvoslepost. Působí jako dobrá prevence proti vzniku rakoviny a pomáhá i při léčbě kožních nemocí. Při zevní aplikaci zmírňuje akné, vrásky a vředy, pozitivně působí na pleť, vlasy a zuby.
Vitamín B
Celá skupina vitamínů B se nazývá B-komplex a patří do ní vitamín B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12 a PP. Vitamíny skupiny B jsou velmi důležité pro lidi s vyšším fyzickým zatížením, sportovce, těhotné ženy a také pro osoby se sníženou imunitou.
Vitamín B1 je nejvíce obsažený v luštěninách, obilninách a kvasnicích. Jeho nedostatek způsobuje poruchy funkce nervů, únavu, zácpu a nechutenství.
Vitamín B2 obsahují klíčky a brambory, při nedostatku se objevují záněty hrtanu, chudokrevnost a kožní onemocnění.
B3 vitamín snižuje hladinu cholesterolu a je důležitý pro metabolické přeměny sacharidů, bílkovin a tuků v těle, nedostatek může způsobit nespavost a nechutenství. Nejvíce ho obsahují celozrnné mouky a houby.
Vitamín B5 je v luštěninách. Významně pomáhá regeneraci vlasů, nehtů a kloubů, obnovuje kožní tkáně a podporuje imunitní systém. V případě jeho nedostatku se v těle hromadí voda a tvoří se afty.
Vitamín B6 jmá výborné preventivní účinky proti revmatismu a nejvíce ho obsahují vnitřnosti, vepřové maso a sója.
B9 vitamín podporuje tvorbu krve a je velmi důležitý především pro těhotné ženy. Ve větším množství ho obsahuje zelí, luštěniny a také chléb.
Vitamín B12 má preventivní a částečně i léčivé účinky při anémii a dalších krevních onemocněních. Obsahují ho především ryby, vnitřnosti, vejce a mléčné výrobky. Nedostatek může zapříčinit neurologické a hematologické poruchy, je velmi důležitý pro těhotné a kojící ženy i pro děti.
PP vitamín – kyselina nikotinová – má především preventivní účinky proti mnoha kožním onemocněním.
Vitamín C
Céčko je asi nejvíce známým vitamínem, pro lidské tělo je ale také velmi důležitý. Posiluje imunitu celého organismu, má vliv na správnou funkci buněk a aktivně působí proti škodlivým volným radikálům v těle. Je potřeba pro tvorbu svalů, pevnost kostí a hormonální vývoj. Obsahuje ho téměř každá zelenina, nejvíce zelí, rajčata, špenát a brambory. Nejčastěji ho vstřebáváme z citrusových plodů, poměrně značné množství ho obsahují třeba i šípky nebo ostružiny. Při vyšším množství vitamínu C v těle se snižuje hladina cukru v krvi a organismus vstřebává víc železa, než může bez problémů zpracovat, to pak vede k tvorbě ledvinových kamenů.
Vitamín D
Vitamín D2 vzniká působením slunečního záření v kůži a pak se v játrech mění na aktivní vitamín D3, který je velmi důležitý pro růst i pevnost kostí a zubů, ovlivňuje léčbu zlomenin. Má preventivní účinky proti rakovině tlustého střeva, konečníku, prostaty a prsu. Při nedostatku řídnou kosti, kazí se zuby a tuhnou svaly, může být narušena i funkce ledvin. Vitamín D3 obsahují nejvíce vejce, mléko, sardinky, kakao a banány.
Vitamín E
Vitamín E je velmi důležitý antioxidant, který odstraňuje volné škodlivé radikály v organismu a škodliviny v játrech. Nedostatek může způsobit onemocnění Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou, mohou se objevit epilepsie, chudokrevnost i onemocnění jater. Je velmi důležitý pro celkovou imunitu těla, zrak a prostatu, pomáhá omlazovat pokožku. Je důležitý pro sportovce, těhotné ženy a osoby s nemocemi zažívacího ústrojí. Velmi mnoho vitamínu E obsahují ořechy.
Vitamín F
Jako vitamín F se označují esenciální mastné kyseliny, které si lidské tělo nedokáže samo vytvořit. Mají pozitivní vliv na vlasy, pokožku a nehty, snižují hladinu cholesterolu a zabraňují kornatění cév. Tyto kyseliny obsahují rostlinné oleje, mořské plody, ořechy a mandle, lněná semínka nebo sója, do těla by se měly ideálně dostávat společně s vitamínem E. Pokud jich je v organismu větší množství, ukládají se a způsobují tloustnutí. Nedostatek se projevuje bolestmi hlavy, nízkým krevním tlakem a metabolickými i kožními onemocněními.
Vitamín K
Vitamín K má tři formy – K1, K2 a K3, tvoří se z bakterií v tenkém střevě. Je velmi důležitý pro činnost jater, podporuje srážlivost krve a zabraňuje krvácení, pomáhá také při vstřebávání vápníku do organismu. Má i preventivní účinky proti rakovině a posiluje činnost srdce. Nejvíce se vitamín K vyskytuje ve špenátu, salátu a květáku, ale také v mase, mořských řasách a ve vejcích. Přebytek i nedostatek v těle se projevuje poruchami metabolismu, účinky snižují antibiotika, rentgenové záření a konzumace minerálních olejů.
Správné množství vitamínů
Vitamíny by měly v organismu být v optimálním množství. Jejich nedostatek může způsobit různé i velmi vážné poruchy, komplikace mohou ale vzniknout i při vyšším než obvyklém množství – předávkování. Vitamíny je možné v případě jejich nedostatku doplnit i syntetickými náhražkami přírodních zdrojů, při předávkování je nutné omezit třeba i složky stravy, které určitý druh vitamínu obsahují.
Příjem vitamínů do organismu je potřeba zvýšit v době, kdy nás ohrožuje některé onemocnění, typickým příkladem je období chřipky. Vyšší potřeba vitamínů je také nutná i v období onemocnění, při zvýšené fyzické i psychické zátěži, při oslabení imunitního systému a také u těhotných žen, dětí a starších osob.
Vitamíny je nejlepší konzumovat v tzv. přírodní formě – ze zeleniny, ovoce a dalších potravin, které je obsahují. Důležitý je samozřejmě i způsob přípravy jídel, ovoce i zelenina jsou nejlepší čerstvé, nevařené ani jinak tepelně upravené.
Jen vitamíny nestačí
Pouze zvýšený příjem vitamínů nás ale od nemocí neochrání. Pokud chcete riziko onemocnění chřipkou a mnoha dalšími chorobami maximálně omezit, musíte dbát i na ostatní části životosprávy, jako je třeba dostatek kalorií, pohyb, otužování i správné oblékání. Když se vám všechny tyto prvky podaří spojit, chřipkové i jiné bacily se vám budou vyhýbat velkým obloukem…