Vyrobte si potravinářská barviva bez éček
Pečete rádi s dětmi? Teď před Vánoci je na to vhodný čas, děti smysluplně zabavíte a ještě získáte pomocníka, s nímž vám půjde práce pěkně od ruky. Mnohé děti, a to nejen děvčata, ale také chlapce, pečení nesmírně baví. Líbí se jim, že mohou uplatnit svou kreativitu a že nakonec vznikne něco, co se dá sníst a chutná skvěle. Děti rády vykrajují tvary a také zbožňují práci s barvami. Mnoho druhů vánočního cukroví i dezertů, které se pečou po celý rok, můžete obarvit potravinářskými barvivy. Raději ale nečtěte jejich složení…
Pokud jste četli náš článek o éčkách, tedy ne vždycky bezpečných chemických látkách, víte, že jsme mluvili o nebezpečnosti umělých barviv. Potravinářská barviva, která si koupíte v obchodě ve formě prášku, gelu nebo v tekutém stavu, jsou právě těmito barvivy. Obzvlášť dětem může velké množství umělých barviv uškodit – nejedná se sice o nic závažného, rozhodně je ale lepší se jim vyhnout. Co tedy dělat, když chceme péct pestrobarevné cukroví a dortíčky, ale zároveň se vyhnout škodlivým chemickým barvivům?
Přírodní barviva kolem nás
Stačí se porozhlédnout okolo sebe. Příroda sama obarvuje plody, listy a květy rostlin, a to barvivy, které nikomu neublíží. Z toho plyne, že ve své kuchyni můžeme využít přírodní barviva obsažená v ovoci a zelenině. Taková můžeme koupit v internetových obchodech, které se zabývají prodejem zdravé výživy nebo cukrářských potřeb, většinou jsou ale příliš drahá. Avšak nezoufejte, přírodní barviva si můžete snadno vyrobit doma. Nebudou sice tolik koncentrovaná jako ta kupovaná, budete jich tedy mít větší spotřebu, ale za ten pocit, že šetříte zdraví své a svých blízkých, to rozhodně stojí.
Výhody a nevýhody přírodních barviv
O výhodách domácích přírodních barviv jsme již mluvili – neobsahují žádné škodlivé látky a jsou cenově dostupná. Mají ale také řadu nevýhod. Tak za prvé příliš dlouho nevydrží, rozhodně ne tak dlouho jako umělá barviva. A dál je k obarvení třeba velké množství barviva, které, protože je výtažkem z ovoce či zeleniny, přidá obarvované hmotě i svou chuť, která je ne vždy žádoucí. Těmto problémům se můžeme vyhnout, ale zase to bude trvat déle. Ještě je třeba dodat, že při pečení v zásaditém prostředí mají přírodní barviva tendenci hnědnout. Proto vždy dbejte na to, aby v těstě, které chcete obarvovat, byl jogurt, podmáslí či kefír, a pokud tam není, smíchejte barvivo s citronovou šťávou v poměru alespoň jeden díl citronu na šest dílů barviva.
Postupy výroby
Základní podobou přírodního barviva je šťáva. Můžete si ji z ovoce a zeleniny sami vymačkat nebo si koupit džus. Takovéto přírodní barvivo vydrží jen pár dní a obarvuje velmi slabě, nehodí se tedy k barvení těst. Naproti tomu je ideální k obarvení různých polev a želatin, stačí ho totiž malé množství, které neovlivní chuť.
Pokud chcete obarvit těsto, budete potřebovat koncentrovanější barvivo. Toho dosáhnete tak, že hrnek ovocné či zeleninové šťávy mírně vaříte bez pokličky, dokud se jeho objem nezredukuje na čtvrtinu (to může trvat třeba i celý den). Tohoto barviva stačí použít menší množství, neochutí vám tedy váš dezert. Pokud jej navíc svaříte s cukrem, vydrží vám v lednici i měsíc. Potom je ale třeba myslet na to, že samotné barvivo je sladké, a zmenšit množství cukru v obarvované hmotě.
Poslední oblíbenou podobou domácího přírodního potravinářského barviva je prášek. Jeho výhodou je trvanlivost – vydrží až rok, aniž by se musel skladovat v lednici. Vyrobíte ho tak, že ovoce nebo zeleninu nakrájíte na tenké plátky, malé plody nechte vcelku a listy také. Ovoce a zeleninu rozprostřete na pečicí plech a dejte do trouby na 180°C nebo použijte sušičku na ovoce. Když jsou ovoce a zelenina zcela usušené, nameleme je v mlýnku na kávu nebo v hmoždíři na prášek. Ten uchováváme ve vzduchotěsné nádobě a do těsta ho přidáváme buď v sypkém stavu tak, jak je, nebo ho rozmícháme s trochou vody na pastu.
Výběr ovoce a zeleniny
Každý druh ovoce a zeleniny pochopitelně vytvoří jinou barvu. Následuje přehled barev a potravin, z nichž barviva pomocí výše uvedených postupů vyrobíte.
-
Červená – červená řepa, granátové jablko, maliny
-
Růžová – červená řepa, granátové jablko, brusinky
-
Oranžová – mrkev, paprika
-
Žlutá – kurkuma, šafrán
-
Zelená – špenát, polníček, listová petržel, čaj matcha, spirulina
-
Modrá – červené zelí se špetkou jedlé sody
-
Fialová – fialové brambory, červené hrozny, borůvky
-
Hnědá – kakao, mletá káva, skořice
-
Černá – sépiový inkoust, mleté živočišné uhlí