Zázračný rakytník

Hledáte nějaký přírodní prostředek na posílení imunity po dlouhé zimě? Možností je hned několik – goji, česnek, lichořeřišnice… A nebo rakytník, drobné oranžové bobulky plné zdraví. Ty zrají od srpna do září a mají většinou nakyslou, někdy také nahořklou nebo sladkou chuť.

Tento strom či keř není u nás původní, ale dnes ho můžete běžně potkat v parcích a zahradách, pěstuje se na okrasu i právě pro své plody. Rakytník řešetlákový si můžete vysadit před svým domem a užívat si zdravých bobulí, anebo si koupit již zpracovaný rakytník v různých podobách. Proč je ale vlastně vhodné rakytník konzumovat?

Obrázek

Jaké látky můžeme v rakytníku najít?

Plody rakytníku jsou bohaté na celou řadu vitamínů, pro posílení imunity je hlavní vitamin C. Ten je obsažen v různých potravinách, většinou však špatně snáší tepelnou úpravu, a tak nakonec v pokrmu zbyde jen malá část původního množství. S rakytníkem se to však má jinak – ten obsahuje také rutin (neboli vitamin P), který zabraňuje rozkladu vitaminu C a naopak zlepšuje jeho působení, a proto se jeho obsah nijak výrazně nesnižuje ani při sušení a vaření nebo pečení.

Kromě vitaminu C lze v rakytníku nalézt také vitaminy A, B, D, F a K, aminokyseliny, karotenoidy, kumariny, třísloviny a silice.

Proč je dobré konzumovat rakytník?

Díky látkám, které bobule rakytníku obsahují, mají pozitivní vliv na obranyschopnost organismu, pokud je budete jíst pravidelně, je vysoce pravděpodobné, že nepodlehnete nemocem. Imunita však není jediné, na co rakytník příznivě působí. Velmi dobré účinky má na pokožku, kterou úspěšně regeneruje a zlepšuje její kvalitu, ale také pomáhá s léčbou kožních onemocnění, jako je akné nebo alergie, a drobných poranění, popálenin, omrzlin, odřenin a modřin. A protože kožního původu jsou také vlasy a nehty, i na ně rakytník dobře působí. Třetí oblastí, kde rakytník dělá zázraky, je trávicí soustava. Napomáhá totiž správné činnosti jater a slinivky a hojení žaludečních a dvanácterníkových vředů. Dále podporuje peristaltiku a hojení hemeroidů. Posledním, ne však nejméně zajímavým účinkem rakytníkových plodů je podpora léčby nádorových onemocnění.

Obrázek

V jaké podobě lze rakytník požívat?

Pokud jste se rozhodli pěstovat rakytník, jako první možnost, jak do sebe cenné látky dostat, se nabízí otrhat bobule a sníst je. To je samozřejmě možné, jen je třeba počítat s tím, že plody mohou mít trpkou chuť. Již bylo naznačeno, že plody je možné osušit a poté užívat v podobě čaje, který si můžeme dochutit medem, pokud je na nás příliš kyselý. Z čerstvých plodů můžeme vylisovat šťávu, která je velmi prospěšná a především v létě také neobyčejně osvěžující. Tím ale možnosti využití rakytníku zdaleka nekončí, je možné bobule používat jako jakékoliv jiné ovoce. Nabízejí se tedy nejrůznější koláče, marmelády, sirupy, bonbony, želé na dorty a zákusky atd. Pokud si chcete uchovat čerstvé plody na později, stačí je zamrazit.

 

Pokud nemáte to štěstí a rakytníkový keř nevlastníte, nevadí. Produkty z této rostliny jsou k dostání jak v lékárnách (různé tobolky, lízátka nebo kapsle s rakytníkovým olejem), tak v prodejnách zdravé výživy (rakytníková šťáva, sušené bobule).

Lenka Ambrožová