Zelenina skrytá v lahodných dezertech
Zatímco na ovoce v koláčích, pohárech a zmrzlině jsme zvyklí, dezerty a zelenina nám k sobě moc nejdou. Do dezertu přece patří sladké věci, a to zelenina (až na meloun) není. Omyl! Zelenina se do řady dezertů velmi dobře hodí, na chuti jim rozhodně neuškodí a vniklá sladkost je pak o něco zdravější, takže si ji můžete dopřát bez výčitek.
V angloamerickém světě je stálicí mrkvový koláč, můžete se s ním setkat i v některých českých cukrárnách a kavárnách. Mrkev ale patří i do tradičních českých mrkvánků, na něž se bohužel trochu pozapomnělo. Podobné je to s řepánky, jen s tím rozdílem, že ty už si asi jen tak neupečeme, cukrová řepa už se u nás totiž zdaleka nepěstuje tolik, jako dřív. Vyzkoušet ale můžete recepty z řepy červené.
Mrkvánky
-
200 g špaldové mouky
-
50 g hladké pšeničné mouky
-
125 g změklého másla
-
125 g mrkve
-
6 g prášku do pečiva (½ sáčku)
-
1 sklenička švestkových povidel
-
moučkový cukr na posypání
Mrkev oloupeme a najemno nastrouháme nebo rozmixujeme na pyré. Kypřicí prášek promícháme s oběma moukami, přidáme na kousky pokrájené změklé máslo a strouhanou/rozmixovanou mrkev. Vypracujeme těsto podobné lineckému, které uložíme na půl hodiny do lednice odpočívat. Potom ho vyválíme a vykrajujeme kolečka, vždy na jednu polovinu kolečka naneseme trochu povidel, druhou polovinu přehneme a okraje umačkáme, můžeme také použít tvořítko na ravioli. Vzniklé půlkruhové šátečky skládáme na plech vyložený pečicím papírem a pečeme ve vyhřáté troubě na 180°C asi 30 minut. Ještě zatepla mrkvánky sypeme moučkovým cukrem.
Cuketová bábovka
-
400 g cukety
-
250 g polohrubé mouky
-
100 g špaldové mouky
-
275 g třtinového cukru
-
12 g prášku do pečiva (1 sáček)
-
2 vejce
-
5 lžic oleje
-
½ lžičky citronové kůry
-
špetka soli
Cuketu oloupeme a najemno nastrouháme, smícháme s vejci, olejem a citronovou kůrou. Mouky prosejeme, smícháme s cukrem, kypřicím práškem a špetkou soli. Sypké ingredience smícháme s vlhkými, těsto dobře promísíme a vlijeme do dobře vymazané a vysypané formy na bábovku. Pečeme ve vyhřáté troubě na 180°C asi 40 minut nebo dokud není bábovka upečená.
TIP: Část těsta můžete obarvit holandským kakaem, obě těsta pak vlijte do formy zvlášť a špejlí vytvořte mramorované vzory.
Lilkové brownies
-
2 malé lilky nebo 1 velký (400 g)
-
300 g hořké čokolády
-
50 g holandského kakaa
-
60 g mandlové mouky
-
120 g medu
-
3 vejce
-
špetka soli
Lilky uvaříme v mikrovlnné troubě – propícháme je, vložíme do skleněné mísy, přikryjeme potravinovou folií a pečeme na nejvyšší výkon asi 8 minut do změknutí. Samozřejmě můžeme lilky upéct i v klasické troubě nebo podusit v hrnci. Potom lilek necháme trochu zchladnout, oloupeme ho a dohladka rozmixujeme. Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni, přidáme med a lilek a necháme zchladnout. Poté do směsi vmícháme holanské kakao, mandlovou mouku, rozšlehaná vejce a špetku soli. Těsto přelijeme do pečicím papírem vymazaného pekáčku (23 x 7 cm) a vložíme do trouby vyhřáté na 180°C, pečeme asi 30 minut.
Okurkový sorbet s bazalkou
-
2 salátové okurky
-
4 lžíce medu
-
hrst čerstvých lístků bazalky
Okurky oloupeme a nakrájíme na silnější kolečka, která spolu s bazalkou a medem vložíme do stolního mixéru a dobře rozmixujeme. Směs přelijeme do zmrzlinovače a zapneme ho. Pokud tento přístroj nemáme, přelijeme směs do zavíracího boxu, vložíme do mrazáku a zhruba každou hodinu budoucí sorbet promícháme.
Čokoládové lanýže s avokádem
-
1 zralé avokádo
-
130 g hořké čokolády
-
1 lžička javorového sirupu
-
½ lžičky vanilkového extraktu
-
holanské kakao na obalení
Hořkou čokoládu rozpustíme ve vodní lázni a necháme mírně zchladnout. Avokádo rozpůlíme, vyjmeme pecku a vyloupneme dužninu ze slupky, dužninu dohladka rozmixujeme, vmícháme javorový sirup, vanilkový extrakt a nakonec i čokoládu. Směs přelijeme do zavírací misky a vložíme do lednici ztuhnout (to bude trvat cca hodinu). Potom z čokoládové hmoty odkrajujeme kousky, rukama je tvarujeme do kuliček a obalujeme v kakau. Hotové lanýže necháme znovu vychladit.